Açık ve Kapalı Fatura Ne Demektir?

/ 25 Haziran 2022 / / yorumsuz
Açık ve Kapalı Fatura Ne Demektir?

Açık ve Kapalı Fatura Ne Demektir?

 Açık ve kapalı fatura ne demektir? sorusu genellikle yeni bir iş yeri açmış ve muhasebeyi yeni öğrenen kişilerin merak ettiği bir sorudur. Fatura konusu ticari işletmelerde çok hassas bir unsurdur. Faturanın doğru ve eksiksiz kesilmesi ve usulune uygun olarak tarafların muhasebe dosyasında tutulması ve ayrıca zamanında muhasebe ofislerine tebliğ edilmesi yasal bir zorunluluktur.

Faturaların elbette ki ödeme şekillerine göre bir kesilme usulleri vardır. Her faturada mutlaka kaşe ve ıslak imzaların bulunması da yasal olarak şart koşulmuş bir durumdur. Aksi halde vergi dairesi tespiti halinde cezai işlem uygulanmaktadır. Bu yüzden işletmeler ve muhasebe yetkilileri bu hususlara çok dikkat etmelidir.

 Açık Fatura Nasıl Belirtilir?

sorusuna Finansekibi olarak yanıt verilmesi gerekirse bu fatura çeşitlerinden açık fatura çeşidi ödeme ayrıntılarını içinde bulundurur. Ödeme ayrıntılarından kasıt ise alınan ürünün teslimi itibari ile ödemesinin bir sonraki günler içerisinde yapılacağını göstermektedir.

Yani işletmeler karşılıklı olarak bir vade belirler ve bu vade içerisinde kesilen fatura meblağı kadar satıcı olan işletmeye ücreti öder. Bir nevi veresiye çalışma da denilebilir. Bu şekilde açık fatura olarak kesilen faturaların imza ve kaşe bilgileri faturanın üst kısmında yer almak zorundadır. Açık faturayı bu şekilde imzaların ve kaşelerin nereye basıldığını bularak anlayabiliriz.

 Açık ve kapalı fatura ne demektir?

Sorusunda kapalı fatura ile bilgi vermeye çalışmak gerekirse kapalı fatura demek gününde ödemesi yapılan fatura demektir. Yani satıcı işletme satın alınan ürünlere istinaden bir fatura keser ve alıcı olan şahıs ya da işletmeye verir. Ürünlerin teslimi sırasında bir ödeme yapılması durumunda ise satıcı olan işletme faturayı kapalı olarak keser.

Kapalı olan faturada ise fiziki olarak ıslak imza ve kaşe faturanın alt kısmında yer alır. Bu ibareler faturanın hemen tahsil edildiğini gösterir. Bu şekilde kolay bir yol izlenerek geçmişe dönük olarak kesilen faturaların ne zaman ödenmiş olduğu ispat edilebilir.

 Açık ve Kapalı Faturaya Makbuz Kesilir mi?

Açık ve kapalı fatura ne demektir bilgisine ulaştıktan sonra ise bu faturaların ödeme şekillerine göre bir tahsilat makbuzları düzenlenir. Eğer fatura kapalı ise fatura kesildiği günde bir tahsilat makbuzu düzenlemek ve bunun birer nüshasını da faturaların üst kısmına zımbalamak gerekir.

Muhasebe sisteminde bu tür işlemlerin atlanmaması geriye dönük olarak bir araştırma yaparken işi kolay bir hale getirmek içindir. Eğer ki fatura açık bir fatura ise satıcı ve alıcı hangi gün ödeme zamanı planladıysa o süre geldiğinde ve ödemeyi ne şekilde aldıysa o zamana istinaden bir tahsilat makbuzu düzenlemek zorundadır. Bu tür makbuzlar işletme açısından son derece önem arz eder.