Alınan Kredi Erken Kapatılabilir mi? 

/ 15 Haziran 2022 / / yorumsuz
Alınan Kredi Erken Kapatılabilir mi? 

Alınan Kredi Erken Kapatılabilir mi? 

Alınan kredi erken kapatılabilir mi?  Sorusu için krediler genellikle ev, araba ve arazi gibi pahalı varlıkları satın almak için kullanılır. Bunun yanında ihtiyaç kredileri de günümüzde popüler bir kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankadan bankaya değişmekle birlikte ihtiyaçlar için kullanılan kredi, acil nakit ihtiyaçları için hızlı ve verimli bir çözüm olarak kabul ediliyor. Üstelik tüketicilere kredi verirken diğer krediler gibi onlarca belge istenmiyor. Bu şekilde kredinizi hızlı ve rahat bir şekilde alabilirsiniz. Aynı zamanda bankalar arasında farklılıklar olsa da bankalar kanun gereği 48 aya varan aylık taksitlerle ihtiyaç kredisi vermektedir. Ödünç aldığınız krediyi 48 ay içinde geri ödeyerek geçiminizi sağlayabilirsiniz. Ancak ihtiyaç kredisi erken kapatma süreci ile kredinizi kapatmak için 48 ay beklemenize gerek yoktur

Günümüzde pek çok kişi nakit ihtiyaçlarını karşılamak için tüketici kredisi kullanmaktadır. Erken ihtiyaç kredisi uzlaşma süreci ile bu krediler vadesinden önce kapatılabilmektedir. Yani 48 ay vade ile ödediğiniz bir krediyi bu işlem ile istediğiniz zaman kapatabilir veya kredi konsolidasyonu için başvurduğunuzda yeni bir kredi açılır ve yeni açılan kredi ile eski kredileriniz erken kapatılır ve sadece bir banka ile borçlu olabilirsiniz. Ayrıca bu süreç sayesinde ödemek zorunda kalacağınız kredi faizini düşürebilir ve kredinizin maliyetini düşürebilirsiniz.

Tüketici Kredisi Erken Nasıl Kapatılır?

Alınan kredi erken kapatılabilir mi? Sorusunda bankanızdan ödünç aldığınız krediyi vadesi gelmeden kapatmasını talep etmelisiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra kalan kredi bakiyeniz hesaplanacak ve bu tutarı tam olarak öderseniz kısa sürede kredinizi kapatmış olacaksınız. Ancak bazı durumlarda politikasına göre erken ödeme indirimi veya erken ödeme cezası verilebilir. Bu nedenle kredinizi erken kapatmadan önce bankanızla görüşmenizi ve böyle bir ücret alıp almadıklarını öğrenmenizi öneririz.

Alınan kredi erken kapatılabilir mi?

Tüketici kredisinin krediyi erken kapatması durumunda tüketiciyi cezalandırmak adı altında komisyon bankasının sözleşmeyi erken feshetme talebine ilişkin Yönetmelik Tüketici Kredisi ve Yıllık Kredi Faiz Oranı derlenmiştir.  Bankanın “Erken Ödeme İndirimi İlkesi” ile ancak bu mümkün oluyor. Ücretleri bankanızla görüşmenizde fayda var.

Sorusunu şubeye gitmeden önce kredi veren banka ile iletişime geçerek kredi uzlaşma prosedürünü erkenden tamamlamanız gerekmektedir. Kredinizi erken ödediğinizde daha düşük bir faiz oranı elde edebilirsiniz.

Çok yüksek tutarda kredi talebinde bulunulduğunda bankanın kredi talebine olumlu yanıt verme olasılığı yükselir. Ayrıca kredi notu yüksek olan kişi bankalardan daha düşük faiz oranları ve daha uygun koşullarla kredi alabilir.

Erken Kapatma Cezası Geri Alınabilir Mi?

Peşin ödemeli krediler, konut kredisi, tüketici ve ipotek için banka ön ödemeli bir ceza almaz. Tersine, ihtiyaç kredisi veya ipotek almış bir kişi krediyi erken bitirirse, bu durumda banka kişiye erken kapanış fiyatı vererek ödemeye faiz indirimi uygulayabilir.