Bankacılık işlemlerinde dolandırılmayın!

/ 23 Şubat 2020 / / yorumsuz
Bankacılık işlemlerinde dolandırılmayın!

Bankacılık bölümünde son dönemde dolandırıcılık olaylarında artış yaşanıyor. Bankalar her ne kadar emniyet önlemlerini artırsalar da bu iş yalnızca onlarda bitmiyor.

Bizlerin de ilgi etmesi gereken birtakım mühim noktalar bulunuyor. Bazı emniyet önlemlerini daha eskiden alarak dolandırıcılık girişimlerinden sıyrılmak mümkündür. Bunun amacıyla ilgi edebileceğiniz birtakım noktalara göz atabilirsiniz.

  • Bankanızın size gönderdiği SMS şifrelerini kimseyle paylaşmayın
  • Bankanızın internet şubesine ulaşmak amacıyla internet tarayıcınıza direk bankanın adresini yazın
  • İnternet programlarını yalnızca resmi program mağazalarından indirin
  • Kişisel verilerinizi paylaşmayın, paylaşmanız gerek görülürse de alakalı olun

 

İnternet şubesine giriş, prosedür sertifikasyon ve aynısı nedenlerle bankanızın cep telefonunuza yolladığı SMS şifreleri size özeldir. Gönderilen SMS şifrelerinin banka personelleri ya da kendini bu şekilde tanıtan kişiler da olmak üzere, rastgele bir diğer kişiyle paylaşılmaması gerekir.

Aynı şekilde, bir alış veriş esnasında ya da aynısı değişik bir halde bankanız doğrultusundan gönderilen SMS şifrenizi okumanızı ya da telefon üzerinden tuşlamanızı isteyen kişilere da itibar etmemeniz gerekir.

İnternet bankacılığına giriş gerçekleştirmek amacıyla bankanızın internet adresini direk tarayıcıya kendiniz yazın. İnternet şubesine giriş gerçekleştirmek amacıyla arama motoru neticelerinde yer alan reklamlara ya da e-postalarla yollanan linklere ya da değişik sitelerden oluşturulan yönlendirmeye tıklamayın.

Akıllı cep telefonunuza banka programınızı yüklemek ya da güncelleme gerçekleştirmek amacıyla yalnızca resmi program mağazalarını kullanın. iOS işletim sistemi amacıyla Apple Store, Android işletim sistemi amacıyla Google Play ya da Windows amacıyla Microsoft Mağazası gibi.

Resmi program mağazaları dışında rastgele bir internet sitesi ya da internet sayfasından program indirme prosedürü gerçekleştirmeyin. Resmi olmayan program mağazalarından ya da internet sitelerinden indireceğiniz programlar sebebiyle telefonunuza virüs bulaşabilir ve bankanız doğrultusundan gönderilen SMS şifreleri ya da bankacılık prosedürlerinizle alakalı bulgular kötü niyetli bireylerin eline geçebilir.

Dolandırıcıların en sık kullandığı yöntemlerden biri, sizin şahsi verilerinize erişim sağlamaya çalışmaktır. Bu sebeple şahsi verilerinizi paylaşırken çok ama çok dikkatli olmanız gerekir.

Dolandırıcılar sizinle düzmece SMS ya da düzmece e-posta yolu ile ya da arama motorları üzerinden ulaşılmak amacıyla hazırladıkları sahte internet siteleri vasıtasıyla iletişime geçerek kimlik verilerinizi, banka/kredi kartı numaranızı, şifrelerinizi, annenizin evlenmeden önceki soyadı ve aynısı saklı verileri isteyebilirler. Bu verileri vermeyin. Zira bankanız e-posta ya da SMS üzerinden bu verileri vermenizi sizden talep etmezler.

SMS ya da e-posta ile yönlendirildiğiniz ya da arama motorları vasıtasıyla giriş yaptığınız internet sitelerinin adreslerini kesinlikle denetim edin. Öte yandan ek bir emniyet mühim olarak, bu saklı verileri sosyal medya hesaplarınızda da kesinlikle paylaşmayın.