Bankadan Kredi Çekerken İstenilen Evraklar? 

/ 13 Haziran 2022 / / yorumsuz
Bankadan Kredi Çekerken İstenilen Evraklar? 

Bankadan Kredi Çekerken İstenilen Evraklar? 

Bankadan Kredi Çekerken İstenilen Evraklar? öncelikle krediyi alacak kişinin reşit olması yani 18 yaşında olması gerekmektedir. Buna ek olarak, birçok banka minimum kredi verme yaşını 20 olarak belirlemiştir. Kredi çekerken istenilen evraklar şu şekilde sıralanabilir:

  • Kimlik Kartı

Tüm idari işlemlerde olduğu gibi kimliğinizi kullanarak kredi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. TC kimlik numarası olmayan veya aşırı yıpranmış/yırtılmış kimlik kartları bankalar veya resmi makamlarca kabul edilmeyebilir. Ayrıca bu durumda kimlik kartınızı değiştirmeniz yasal zorunluluktur.

  • İkamet Belgesi Veya Fatura

Kredi arayan kişinin kredinin uygulandığı bankanın güncel kaydı varsa banka genellikle oturma izni talep etmez. Ancak bankada kaydınız yoksa veya banka eskiyse krediyi kullanan kişi adına ikametgâh belgesi veya fatura istenecek ve son 3 aya ait olacaktır.

Yurt dışında yaşayan ve Türkiye’de ikamet etmeyen Türk vatandaşları için, Türkiye’de yerleşik kişinin kefilinin gösterilmesi halinde bazı bankalar yardımcı olabilir. Bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, gurbetçi kredileri hakkında bilgi edinmelisiniz.

  • Gelir Belgesi

Özel sektör çalışanları ve memurların Finansekibi yatırıldığı bankaya gelir kanıtı olarak maaş bordrosu sunmalarına gerek yoktur. Çalışanın başka bir banka ile kredi işlemi yapması durumunda son maaş bordrosunu bankaya ibraz etmesi yeterlidir. Özel sektör çalışanları ise nihai maaş bordrosu ile birlikte şirket imza sirkülasyonunun bir nüshasını ibraz etmek zorundadır.

Emekliler

Gelirinizi kaydetmek için alıcı bankaya belge ibraz etmenize gerek yoktur. Başvurunuzu başka bir bankaya yapıyorsanız, emeklilik dekontunuzu e-Devlet üzerinden bankaya göndermeniz yeterlidir. Emekli olsa ve işinden elde ettiği geliri göstermek istese bile, yasal olarak çalıştığını kanıtlamak zorundadır. Bunun için SGK’ya emeklilik katkı payı ödemeniz veya işyerinde maaş bordrosu almanız gerekir.

Serbest Meslek Sahipleri Ve Hissedarlar

Bankadan Kredi Çekerken İstenilen Evraklar?  Sırasında gelirinizin kanıtı olarak mevcut vergi belgeniz, bilançonuz/gelir tablonuz ve ticaret siciliniz/ticaret odası kayıt belgeniz gerekecektir. Şirketinizin hali hazırda bağlı olduğunuz bir bankası varsa ve belirtilen belgeler bankada bulunuyorsa gelir belgesi talep etmeden kredi kullanabilirsiniz. Çoğu banka ise kredi işlemlerinde vergi kanunu ile küçük de olsa kâr etmek zorundadır.

elirinizin kanıtı olarak çiftlik sertifikanızın, üretici makbuzunuzun ve arazi sertifikanızın bir kopyasına ihtiyacınız olacak. Saf iş sigortası için çoğu banka borç vermez. Basitçe söylemek gerekirse, çiftçilik faaliyetlerinden resmi olarak para kazanmayan kişiler kredi alamazlar.

Bankadan Kredi Çekerken İstenilen Evraklar?

Gayrimenkulden kira geliri olanlar için: Kira sözleşmesi kapsamında bir bankaya kira ödüyorsanız, ödemeyi gösteren banka dekontu ibraz etmeniz yeterlidir. Kiranız varsa ancak kira bankaya yatırılmamışsa, kira gelirini kabul etmek bankaya aittir. Öte yandan, kira sözleşmesi imzalanmadığı takdirde banka kira gelirinizi kabul etmeyecektir.

Kredi Koşulları Nelerdir?

  • 18 yaşında
  • Genel olarak kredi ve kredi kartı işlemleri sorunsuz çalışmaktadır.
  • İpotek verilmesi halinde banka eşin yazılı muvafakatini verebilir.
  • İhtiyaç kredisi için 36 ay, taşıt kredisi için 48 aya kadar başvurun.
  • Geliri resmi belgelerle beyan edilebilir.