Bankalarda EFT ve Havale Saatleri

/ 4 Aralık 2021 / / yorumsuz
Bankalarda EFT ve Havale Saatleri

Bankalarda EFT ve Havale Saatleri

Bankalarda EFT ve havale saatleri tüm bankaları kendine özel çeşitli şartları olduğu gibi EFT işlemlerinde de fiyat talepleri ve saat farklılıkları olabilir. Pek çok işlemi bankada gerçekleştiren vatandaşların merak ettiği hususlardan olan EFT gönderim işleminin nasıl yapılmasıdır. EFT gönderim zaman aralığı ve hafta sonu EFT işlemi ne şekilde yapılır gibi sorular hakkında ayrıntılı bilgi edinmek istiyor. Karşılıklı olarak bankalar arasında yapılan para transferi işlemlerine EFT olarak bilinir. Yalnız bu EFT işlemi yapmak için belirli koşulları yerine getirmek gereklidir.

EFT İşlemleri Saat Kaça Kadar Yapılabilir?

Banklarda EFT ve havale saatleri EFT işlemleri yalnızca bankaların aktif olduğu saatler aralığında yapılır. Hafta sonu ve ülke genelinde uygulanan resmi tatillerde ise EFT işlemleri aktif olmaz. EFT işlemleri hafta içi saat 09.00 ile 17.00’a kadar yapılabilir. EFT işlemlerini gerçekleştirilirken işlem sonrasında Merkez Bankası onayından geçirilir. Bu nedenden dolayı işlemler yaklaşık olarak minimum 5 dakika maksimum 30 dakika arasında onaylanır. Karşı banka hesabına transfer işlemi gerçekleşir.

Banklarda EFT ve havale saatleri 
Banklarda EFT ve havale saatleri

EFT Kaç Dakika Sonra Karşı Hesabı Aktarılır?

Banklarda EFT ve havale saatleri EFT işlemleri uygulandıktan sonra 10 ile 15 dakika sonra karşı hesabı transfer edilebilir. Merkez Bankası tarafından incelenip tespit edilmesi durumunda da transfer işlemi askıya alınabilir. Böyle bir durumda para transferi yapmış olduğunuz bankanız ile irtibata geçerek eftnin anlık durumu hakkında detaylı bilgi alınabilir. Bu işlemi gerçekleştirirken resmi tatiller ve hafta sonları hariç haftaiçi her gün bankaların kendilerine özel belirlediği zaman aralığında EFT işlemleri yapılabilir.

Havale, aynı banka içerisinde farklı bireylerin hesapları arasında yapılan para transfer işlemine denir. Yani başka bir bankaya para transfer edecekseniz bunu EFT ile yapmak gerekir. EFT işlemleri, aynı bankadan yine aynı bankaya para göndermek için de havale seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirirken sabah saat 09.00 ve akşam 17.00 saatleri arasında gerçekleştirmeniz gerekir. Hafta içi her gün yapılabilen bu işlem hafta sonu ve resmi tatillerde yapılmıyor. EFT  havale saatleri, bankadan bankaya değişiklik gösterir.