Bitcoinin Geçmişten Günümüze Gelişme Öyküsü 

/ 24 Aralık 2021 / / yorumsuz
Bitcoinin Geçmişten Günümüze Gelişme Öyküsü 

Bitcoinin Geçmişten Günümüze Gelişme Öyküsü 

Bitcoinin Geçmişten Günümüze Gelişme Öyküsü  , belli bir merkeze bağlı olmayan elektronik ortamda kullanılan bir para birimidir. Bitcoin bir şahıs veya kurum tarafından kontrol edilemez. Bitcoin ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakomata takma adını kullanan bir programcı tarafından, açık kodlu bir yazılım olarak tanıtıldı. Bitcoinin geçmişten günümüze gelişme öyküsü bu tarihten itibaren başlamış oldu. Bitcoinin her ne kadar Nakomata tarafından piyasaya tanıtıldığı söylense de, bu konuda farklı teoriler bulunuyor.

Bitcoinin kurucusunun gerçek adı tam olarak bilinmemektedir. 2009 yılına kısa zaman kala Nakomata takma isimli şahıs Genesis Block adlı ilk Bitcoin blogunu üretti. Bitcoinin ilk çıkış fiyatı 1.80 TL seviyelerinde yer alıyordu. Nakomata 12 Ocak tarihinde Hal Finney’e 10 Bitcoin göndererek ilk transfer işlemini gerçekleştirmiş oldu. 22 Mayıs 2010 gününde bir kişinin 10.000 Bitcoin ile aldığı iki pizza, Bitcoin ile yapılan ilk alışveriş olarak tarihe geçti.

Bitcoinin Kendine Has Özellikleri

Bitcoin merkezi bir birime bağlı olmadan bağımsız işleyen elektronik bir para birimidir. Arkasında devlet veya bir banka kurumu  yoktur. Hacklenme ve saldırılara karşı son derece güvenli bir ağa sahiptir. Bitcoin 21 Milyon adet ile sınırlıdır. Bu sayıdan fazla üretilemez. Bitcoin sistemi her 10 dakikada bir kendini yeniler. Bitcoinin geçmişten günümüze gelişme öyküsü üzerine sürekli yenilikler katarak devam etmektedir. Bitcoin piyasaya çıktığı tarihten itibaren büyük bir ilgi görerek büyümeye devam etmiştir. Bu büyümeyle birlikte gerçek ekonominin birçok alanında kullanılmaya başlamıştır. Bitcoin diger kripto paralara nazaran sürekli ön planda olmuştur.

Günümüzde Bitcoinin Yeri

Geleceğin para birimi olarak nitelendirilen Bitcoin, gün geçtikçe popülaritesini arttırmaktadır. Bağımsız bir para birimi olan Bitcoin, günümüzde en popüler yatırım araçlarının başında gelmektedir. Sistemin ilk kurulduğu tarihte, 2040 yılına kadar 21 Milyon adet üretim hedef belirlenmişti. Bu hedefin gelişimi merakla takip ediliyor. Bitcoinin geçmişten günümüze gelişme öyküsü, sürekli yukarı yönde olmuştur. Günümüzde en güvenli ve en popüler kripto para markasıdır. 2017 yılında uluslararası finansal bölgeye açılan Bitcoin bu tarihten itibaren hızlı bir yükseliş dönemine girdi.