“Bizde makam masaları, geleneksel patron odaları yok”

/ 11 Temmuz 2024 / / yorumsuz
“Bizde makam masaları, geleneksel patron odaları yok”

“Bizde makam masaları, geleneksel patron odaları yok” param kısa bir süre önce, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), CEECAT Capital, Alpha Associates ve Revo Capital’in de katıldığı yatırım turunda 200 milyon USD üstünde değerleme ile finansal teknoloji sektörünün en önemli yatırımlarından birini aldı.

Param’ın Başarısı ve Yeni Hedefleri

Param, iki kardeş Emin Can Yılmaz ve Serhan Yılmaz tarafından kurulan ve üst yönetiminin yüzde 63’ü kadın yöneticilerden oluşan yerli bir fintech şirketidir. Bu yaz hem girişimcilik ekosistemi hem de kendi sektörü açısından oldukça önemli bir işe imza atan Param, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), CEECAT Capital, Alpha Associates ve Revo Capital’in de katıldığı yatırım turunda 200 milyon USD üstünde değerleme ile finansal teknoloji sektörünün en önemli yatırımlarından birini aldı. EBRD’nin Türkiye’de önemli bir yatırımcı olduğunu ve 2009’dan bu yana Türkiye’ye 16 milyar Euro’dan fazla yatırım yaptığını biliyoruz. EBRD, ağırlıklı kredi veren bir kuruluş olmasına rağmen, banka yapısında olmayan Param’a yatırım yaparak bir ilke imza attı. Bu, Param’ın başarısının sadece Türkiye’de değil, dünya çapında da görünür olduğunu gösteriyor.

Param Nedir?

Param, Türkiye’nin ilk elektronik para kuruluşu olan TURK Elektronik Para A.Ş. tarafından hayata geçirilmiştir. Param markası ile hesap, cüzdan, ön ödemeli kart, sanal POS, fiziki POS, yurt içi ve yurt dışı para transferi ürünleri ile kurumsal ve bireysel müşterilere finansal hizmetler sunmaktadır. Tamamı yerli sermaye ile kurulan Param, Mastercard, VISA, Troy ve Discover kart şemalarının tümüne sahip tek elektronik para kuruluşudur. Bankalararası Kart Merkezi (BKM)’nin ilk banka dışı üyesi ve Banka ve Kredi Kartları Kanunu kapsamında lisans alan ilk banka dışı kuruluş olma özelliğine sahiptir. 600’ün üzerinde“Bizde makam masaları, geleneksel patron odaları yok” çalışanı bulunan Param, sektörlerin kendilerine özgü ihtiyaçlarına yönelik 138 farklı ortak markalı kart programı ile özel finansal çözümler sunmaktadır. Son 12 ayda 5,4 milyon kart kullanıcısı, 90 bin üye işyeri ve 12 bin avantajlı alışveriş noktası ile 36 milyar TL’lik işlem gerçekleştirmiştir.

Aldığınız Yatırımın Önemi

Param, uluslararası yatırım kuruluşlarının ortak olduğu bir şirket haline geldi. Londra merkezli Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Lüksemburg merkezli CEECAT Capital, Zürih merkezli Alpha Associates ve Amsterdam merkezli Revo’nun da katılımı ile ilk yatırım turunu tamamladı. Bu yatırımla Param, bilgilerini, birikimlerini, yeteneklerini ve çalışkanlıklarını Avrupa’ya transfer etmeyi hedefliyor. İki yıl önce başlattıkları Param UK ile bir başlangıç gerçekleştiren Param, FCA’den lisansını almış ve kısa süre içinde pazara giriş yapacak. Bugünlerde Param EU için hazırlıklar yapılıyor ve bu yıl Param, Avrupa’da büyüme yılı olarak planlanıyor.

Param'ın Hizmetleri
Param’ın Hizmetleri

Param’ın Hizmetleri

Param, ödeme hizmetleri alanında en geniş hizmet ve ürün yelpazesine sahip markalardan biridir. Ön ödemeli kart ve cüzdan uygulamalarından sanal ve fiziki POS ürünlerine kadar birçok alternatif sunmaktadır. Yurt içi ve yurt dışı para transferi imkanı da sağlamaktadır. ParamKart ile 6,5 milyon ön ödemeli kart kullanıcısına hizmet veren Param, 100’ün üzerinde ortak markalı kart projesi ve e-cüzdan uygulamaları ile birçok sektörde iş birlikleri yapmaktadır. ParamPOS ürünü, e-ticaret siteleri başta olmak üzere uzaktan ödemenin olduğu her yerde bulunmaktadır ve ihtiyaca yönelik fonksiyonel çözümler sunmaktadır. Ayrıca ülkemizdeki decacorn ve unicorn markalara kesintisiz sanal pos hizmeti sağlamaktadır.

Param’ın Kampanyaları

Param, ön ödemeli kart alanında düzenli olarak kampanyalar düzenlemekte ve kullanıcılarına avantajlı alışveriş imkanı sunmaktadır. Kullanıcılarının ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak nakit iade kampanyaları düzenlemekte ve müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Trendyol, OPET ve Mavi Jeans gibi markalarla iş birliği yaparak kullanıcılara indirim ve nakit iade fırsatları sunmaktadır.

Üniversitelerle İş Birlikleri

Param, üniversitelerle iş birliği yaparak öğrenci kimlik kartlarını ön ödemeli kartlara dönüştürmektedir. Yakın zamanda Anadolu Üniversitesi ile iş birliği yaparak “Param Anadolu Kart” projesini hayata geçirmiştir. Bu kart, üniversite girişi, yemekhane gibi alanlarda öğrenci kartı olarak kullanılabildiği gibi Mastercard özelliği ile her yerde avantajlı alışveriş imkanı sunmaktadır. Öğrenciler, Param’ın anlaşmalı olduğu markalarla alışveriş yapıp nakit iade kazanabilirler. Ayrıca ParamPOS ürünü ile öğrencilerin üniversite giderlerini taksitle ödeme imkanı sağlanmaktadır.

Hedefler ve Planlar

2022 yılı sonunda POS hacminin 40 milyar TL’nin üzerinde olmasını planlayan Param, yeni ürünler ve iş birlikleri ile büyümeyi hedeflemektedir. Param UK ile İngiltere’de başladığı süreci 2022 yılında tamamen aktif hale getirmeyi ve yurt dışı para transferi süreçlerinde önemli bir oyuncu olmayı planlamaktadır. Ayrıca, potansiyel satın almalarla hem yurt içinde hem de yurt dışında büyümeyi hedeflemektedir.

Finansal Teknoloji Sektörünün Geleceği

Finansal teknoloji sektörü, dünya genelinde hızla büyümektedir. Türkiye’de bankalar, finansal piyasalarda yüksek bir ağırlığa sahip olup finansal inovasyon konusunda ileri seviyededir. Fintech şirketleri ile bankaların iş birliği yaparak güçlü bir sinerji yaratması beklenmektedir. Param da birçok bankaya POS altyapısı sunarak iş birlikleri yapmaktadır.

Şirket Yapısı ve Çalışanlara Değer

Param, geleneksel patron odalarının olmadığı, herkesle konuşan ve dinleyen, personelinin kariyer planını kurgulayan bir yapı oluşturmuştur. Patron odalarının ve makam masalarının olmadığı, ekip çalışmasına önem veren bir yapı kurulmuştur. Çalışanlara değer vererek kariyer planlarını destekleyen bir şirket kültürü bulunmaktadır. Ayrıca çalışanlara Param UK ile İngiltere’de çalışma fırsatı sunulmaktadır.

Maaş Zamları

Param, çalışanlarına daha önce yol ücretlerinde yüzde 76, yemek ücretlerinde ise yüzde 95 oranında artış yapmıştır. Değişen ekonomik koşulları göz önünde bulundurarak maaşlara kısa süre önce yüzde 37,12 oranında zam yapılmıştır. Çalışan markası yaklaşımıyla hareket eden Param, çalışanlarına yurtdışında da çalışma imkanı sunmaktadır.

Gençlere Tavsiyeler

Fintech sektöründe ilerlemek isteyen gençlere, zamanı iyi planlamalarını, hedeflerine yönelik neyi nasıl yapmak istediklerini seçmelerini ve yeniliklere açık olmalarını öneriyoruz. Yeniliklere ve öğrenmeye açık olabilmek, bu heyecan verici yolculukta önemli bir adımdır.