“Cep Telefonunuz Cüzdanınız Olacak”

/ 11 Temmuz 2024 / / yorumsuz
“Cep Telefonunuz Cüzdanınız Olacak”

“Cep Telefonunuz Cüzdanınız Olacak” teknoloji ve pandemi, tüketici alışkanlıklarında ve ödeme sistemlerinde büyük değişikliklere yol açtı. Bu dönüşümün ön saflarında yer alan Param, elektronik para ve ödeme sistemleri alanında hızlı büyüyen bir kuruluş olarak öne çıkıyor. Param’ın kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Emin Can Yılmaz, e-ticaretten fiziki alışverişe kadar ticaret ve ödeme sistemlerinde yaşanacak yeni dönemi değerlendirdi.

Dijital Dönüşüm ve Tüketici Alışkanlıkları

Pandeminin etkisiyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dijital dönüşüm hız kazandı. Yaşam şekilleri, kullanıcı alışkanlıkları ve tüketici karar alma mekanizmaları tamamen değişirken, sektörlerin süreç yönetimleri de yeniden tanımlandı. Şirketler, çalışanlarının, müşterilerinin ve tedarikçilerinin yeni ihtiyaçları doğrultusunda daha fazla dijital çözüme yöneldi.

Son yıllarda dijitalleşme ve teknoloji büyük bir ivme kazandı. Pandemi döneminde sosyal izolasyon ve temassız iletişim nedeniyle tüketiciler, satın alma alışkanlıklarını e-ticarete çevirdi. Bu değişim, ödeme tercihlerini de önemli ölçüde etkiledi. Tüketicilerin online alışverişe yönelmesi, dijital ödeme altyapılarına olan talebi artırdı. Böylece, finans dünyasında en hızlı gelişen alan ödemeler oldu. Ödeme dünyasının merkezinde dijitalleşme yer almaya başladı.

Dijitalleşmenin Getirdiği Değişiklikler
Dijitalleşmenin Getirdiği Değişiklikler

Dijitalleşmenin Getirdiği Değişiklikler

Artık cüzdanlarımızda banka ya da kredi kartı taşımaya gerek kalmıyor. Bundan 5-10 yıl önce, bir insanın cüzdanında ne kadar çok kart varsa, o kadar ‘ekonomik“ Cep Telefonunuz Cüzdanınız Olacak” avantaj sahibi’ olarak algılanıyordu. Cüzdanınızı yanınıza almayı unuttuğunuzda, hemen eve dönmeniz gerekiyordu. Ancak şimdi, bir akıllı telefonla tüm işlemlerinizi yapabiliyorsunuz. Yakında akıllı telefonların içine kimlikler, ehliyetler hatta pasaportlar bile girecek. Cep telefonları, herkesin cüzdanı olacak.

E-ticarette müşterinin hızlı, güvenli ve avantajlı alışveriş yapmasını sağlayacak çözümler artacak. Fiziki ticarette ise temassız ödemeler, akıllı kasalar ve kasasız mağazalar hızla yaygınlaşacak. Öte yandan, kripto paraların da ödeme dünyasının önemli bir enstrümanı haline geleceğini öngörebiliriz.

Değişimin 3 Yönü

Pandemi, kuruluşları, çalışanları, tedarikçileri, müşterileri ve iş modellerini büyük bir değişikliğe götürdü. Tüm süreçler tekrar gözden geçirildi:

  1. İşletmeler, kriz yönetim ve yönetişim yapılarında köklü değişiklikler yaptı ve karar alma mekanizmalarını yeniden yapılandırdı.
  2. Finansal verimlilik daha fazla ön plana çıktı. Nakit girişindeki azalmalar ve tahsilatlarda yaşanan sıkıntılar, işletmeleri yeni arayışlara sürükledi.
  3. Bilgi teknolojilerinin popüler hale gelmesiyle yeni istihdam alanları açıldı. Sektöre yeni oyuncular dahil oldu ve bu da rekabette sert rüzgarların esmesine neden oldu.

Param UK’yi Büyüteceğiz

Müşteri memnuniyeti her zaman başarımızın arkasındaki en önemli etken olmuştur ve olmaya devam edecektir. Müşterilerimizin tüm finansal ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayan ve güvenle hizmet aldığı bir marka olarak devam edeceğiz. Türkiye’nin en iyi finansal çözümlerine ulaşmasını sağlamak için çalışıyoruz. Ürünlerimizi deneyimleme fırsatı bulamamış kullanıcıları finansal teknoloji çözümleriyle tanıştırarak müşteri portföyümüzü büyütmeye devam edeceğiz. Pazar payımızı artırmak ve yeni iş sahamız olan Param UK’in faaliyetlerini büyütmek 2022 yılındaki temel hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Ajandanın Öncelikleri

Türkiye’de finansal teknoloji sektörünün geleceğini belirliyoruz. Bu noktada iki önemli husus var. Birincisi, çalışanlarımız ile yolculuğumuz. Geçmişi iyi biliyor, günümüzde tüm gelişmeleri takip ediyor ve bunların ışığında geleceği planlıyoruz. Geleceği şekillendiren ve dinamik bir ekiple her gün daha iyisi için çalışıyoruz.

İkinci önemli nokta ise müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarına en iyi çözümü sunmak. Müşterilerimize en iyisini sunabilmek için yeniliklere uyum sağlıyor ve geleceği belirlemeye devam ediyoruz. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de yeniliklere öncülük etmeye devam edeceğiz. Fintek sektöründeki her alanda yerimizi aldık ve içinde bulunduğumuz pazarlarda büyümeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir bir gelecek için planladığımız çalışmaları gerçekleştirmek önümüzdeki süreçte en önemli konumuz olacak.

Geleceğe Bakış

Finansal teknolojiler, ödeme sistemlerinin dijitalleşmesi ve tüketici alışkanlıklarındaki değişimler, ticaretin ve günlük yaşamın her alanında hissedilecek. Akıllı telefonların cüzdan haline gelmesi, e-ticaretin hızla büyümesi ve temassız ödeme sistemlerinin yaygınlaşması bu dönüşümün sadece başlangıcı. Gelecekte, daha entegre ve kullanıcı dostu çözümlerle finansal teknolojilerin hayatımızı nasıl kolaylaştıracağını hep birlikte göreceğiz.