Dul Aylığı Alabilme Şartları Nelerdir?

/ 17 Mart 2022 / / yorumsuz
Dul Aylığı Alabilme Şartları Nelerdir?

Dul Aylığı Alabilme Şartları Nelerdir?

Son zamanlarda herkesin merak ettiği, Dul aylığı alabilme şartları nelerdir ve nasıl yapılmaktadır sorusu en çok araştırılan konulardan biridir.

Dul aylığı, sigortalı çalışan bir eşin ölümü durumunda Sosyal Güvenlik tarafından bireye ödenen bir yardımdır. Maaşlar hem erkeklere hem de kadınlara ödenebilir. Ölen sigortalının dul aylığı alabilmesi için koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Eş emekliliğe hak kazanabilmesi için, sigortalı eşi ile ölüm tarihinde yasal evlilik bağı bulunması gerekir.
  • Sigortalının dul eşinin %50’si, her ay çocuğu olmayan dul eşe, kanun sınırları içinde veya yurt dışında çalışmamalıdır.
  • Ölen kişinin, maluliyet veya ölüm sigortası primlerinin en az 1800 gün içinde rapor edilmiş olması gerekir.
  • Ölen sigortalının 4/1(a) sigorta branşına mensup olması halinde, yaşlılık, malullük veya ölüm sigortası primlerinin, borçlanma süreleri hariç en az 5 yıl süreyle bildirilmiş olması gerekir.

Dul  Maaşı Nedir?

Kanun kapsamında 5534 sayılı Kanunla, ölen sigortalının eşine ödenen maaşa dul tazminatı, çocuklarına ve ana-babasına ödenen maaşa da yetim nafakası denir.  Ölüm aylığı olarak da adlandırılan dul ve yetim aylığı; SSK’ya, Bağkur’a veya Emekli Sandık’a bağlı olarak ölenin yakınlarına bağlanır.Dul kadının emekli maaşına hak kazanabilmesi için, ölen ile sağ kalan eş arasında resmi bir evlilik gerçekleşmiş olması gerekir. Yani imam nikâhı ile evli olanlar dul aylığı alamazlar. Kendileri için yetim aylığı almışlarsa, çocukları için yetim aylığı talebinde bulunamazlar.

Dul Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dul ve yetim aylığı için gerekli şartları taşıyan tüm vatandaşlar, ikamet ettikleri yerdeki sosyal sigorta kurumunun il veya ilçe müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler. Ayrıca vatandaşlar dilerlerse kuruma gitmeden de internetten başvuruda bulunabilirler. Dul ve yetim aylığı başvurusu için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Başvuru formu
  • Kimlik belgesi
  • Ölen kişinin sigortalının ölüm raporu
  • Öğrenci belgesi
  • 3 tane vesikalık fotoğraf

Tüm bu belgelerle gerekli şartları sağlayan vatandaşlar başvuruda bulunabilirler. Başvuru yapıldıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli incelemeleri yaparak ve başvuru için uygun olup olmadığınızı size bildirecektir. Dul ve yetimler, e-Devlet üzerinden ölüm yardımı ve dul yetim aylığı başvurusunda bulunabilirler. ve bu koşullar gerçekleştirildiği takdirde olumlu veya olumsuz geri dönüş alacaksınız.

Dul aylığı alabilme şartları nelerdir ve dul maaşı sorgulanması için; Dul aylığı için başvuranlar; Başvuruların SGK tarafından kabul edilip edilmediğini veya başvuruların olumlu veya olumsuz sonuçlarını ALO170 SGK Çalışma Hayatı ve İletişim Merkezi’ni arayarak öğrenebilirler. Ölüm aylığı yani dul ve yetim aylığı talep etme işlemi de e-devlet üzerinden talep kısmından yapılabilmektedir.Kişiler başvuruda bulundukları SGK il veya ilçe müdürlüğünün telefon numarasını arayarak başvurularını tamamlayabilirler.