Düşük Bütçeyle Nasıl Para Biriktirilir?

/ 4 Kasım 2021 / / yorumsuz
Düşük Bütçeyle Nasıl Para Biriktirilir?

Düşük bütçeyle nasıl para biriktirilir? Para biriktirmek, herkesin yapmak istediği ancak uygulamada zorlandığı bir konu. Bütçeniz az olsa da iyi bir finansal planlamayla birikim yapmak mümkün. Peki para biriktirmeye nasıl başlayabilirsiniz, nelere dikkat etmelisiniz?

Düşük Bütçeyle Nasıl Para Biriktirilir? Birikiminizi Nasıl Değerlendireceğinizi Belirleyin

Para biriktirmeye motive olmak ve bu yolda kararlı devam edebilmek için öncelikle birikimlerinizle neler yapmak istediğinizi belirleyin. Birikim yapmanız gereken tutarı belirledikten sonra yapacağınız harcamanın size katacağı pozitif yanları düşünün. Böylece birikim yapmaya teşvik olarak sabırla tasarruf etmeye devam edebilirsiniz.

Bütçe Oluşturun

Aylık gelir ve giderlerinizi belirleyerek bütçe oluşturma alışkanlığı edinin. Paranızı doğru şekilde yönetebileceğiniz gerçekçi bir planlama yapmalısınız. İhtiyaç ve isteklerinizi ayırarak gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz. Zorunlu ihtiyaç ve borç ödemelerinizi çıkardıktan sonra birikim için ayıracağınız tutarı belirleyin.

Yatırım Hesabı Açın

Birikim için ayırdığınız parayı günlük harcamalarınızda kullandığınız hesapta tutmanız halinde harcamanız kolaylaşır. Biriktirdiğiniz parayı ayrı bir hesapta tutarak sağlama alabilirsiniz. Uzun vadeli bir hesap tercih ederek vadesi dolana kadar parayı harcama ihtimalinizi ortadan kaldırabilirsiniz. Yatırımlarınızı arttırmak istiyorsanız bankada Yatırım Hesabı açabilir, ya da paranızı değerli maden ve döviz şeklinde biriktirebilirsiniz. Bunu yaparken tercih edeceğiniz bankanın faiz ve mevduat oranlarını inceleyerek tercih yapmalısınız.

Yatırım Hesabı Açın
Yatırım Hesabı Açın

Gereksiz Harcamaların Önüne Geçin

Tüm harcamalarınızı not alarak gereksiz harcamalarınızı ve ertelenebilecek isteklerinizi belirlemelisiniz. Bir ürün veya hizmet alırken ona gerçekten ihtiyacınız olduğundan emin olana kadar harcama yapmayın. Alışverişten önce eksiklerinizi belirleyip ihtiyaç listesi hazırlayarak alışveriş esnasında listenin dışına çıkmamaya özen gösterin. Böylelikle israf yapmanın önüne geçerek tasarruf etme sürecinize katkı sağlayabilirsiniz.

Fatura Tutarlarınızı Azaltmaya Çalışın

Kaynaklarınızı tutumlu kullanarak israfın önüne geçmekle birlikte sürdürülebilir yaşama destek sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız ışıkları kapatmak, suyu gereksiz kullanmamak gibi küçük görünen adımlarla başlayabilirsiniz.

Faiz Ödemekten Kaçının

Kredi kartı kullanımlarınızda son ödeme tarihini göz önünde bulundurarak ödeme yapabileceğiniz miktarda harcama yapım. Unutmayın ki asgari ödeme tutarı yalnızca kredi kartınızın kullanıma açık kalması için ödenmesi gereken tutardır, siz ödemenin tamamını yapana kadar borcunuza faiz eklenmektedir. Bu sebeple kredi kartı borçlarınızı ve faturalarınızı vaktinde ödemelisiniz.

İndirim Ve Kampanya Kovalayın

İhtiyaç duyduğunuz ürünleri alırken acele etmeden fiyat araştırması yaparak daha uygun fiyata alabilirsiniz. Bunu yaparken indirim günlerinin ve kampanyalı ürünlerin gerçekte ihtiyacınız olmayan ürünleri aldırmasına izin vermeyin. İndirim ve kampanya da sırf fiyatı uygun diye ihtiyaç duymadığınız şeyler almayın.

Marka takıntınız varsa buna son vererek ihtiyacınızı görecek işlevde ürünler almayı deneyin. Gerektiğinde ikinci el ürünlere göz atabilirsiniz. Bu sayede harcamalarınızı azaltarak tasarruf eder ve daha fazla birikim yaparsınız.

Motive Olun, Sabırla Devam Edin

Gelirinizin az olması birikim yapmanıza engel bir durum değildir. Olumlu düşünerek kendinizi motive edin. Gerekirse maaşınızı aldığınızda harcamalardan önce biriktireceğiniz tutarı ayırın. İstikrarlı şekilde vazgeçmeden devam etmeniz halinde uygulayacağınız tasarruf tedbirleri ile kısa ve uzun vadede birikimlerinizdeki artışı göreceksiniz.