Emekliler için devlet destekli kredi nasıl alınır?

/ 17 Mart 2020 / / yorumsuz
Emekliler için devlet destekli kredi nasıl alınır?

Günümüzde de merak konusu haline gelen emekliye Devlet destekli promosyon ve kredi avantajları oldukça gündemde. Emekliler hangi bankalardan kredi kullanabilir? Kaç ay vade verilmekte emekli kredilerine? Fazlaca sorulan ve merak edilen emeklilerin promosyon ve kredilerini tek tek ele alarak cevaplayalım.

Öncelikli olarak şunu söyleyebilirim ki emekli olan tüm vatandaşlarımız maaşlarının 10 katı kredi kullanma haklarına sahipler. Bu haklardan yararlanabilmek için bankaların belli başlı şartları vardır. Şartlara uygunluk testinden sonra emekli olan kişiler ihtiyaçları doğrulsun da kredi kullanabilirler.

Bankalar emeklilere krediyi hangi şartlar altında vermektedir? Bunun cevabı elbet de ki o bankanın müşterisi iseniz yani emekli maaşınız hangi bankada ise o banka üzerinden kredi kullanma hakkına sahipsiniz. Emekli olan kişilerin kredi çekmek ve promosyondan yararlanabilmeleri için emekli maaşlarını o bankadan temin etmek zorundalar.

Devletin emeklilere sağladığı bu avantajlar başta ziraat bankası, halk bankası, vakıf bankası gibi güçlü kamu bankaları emeklilere 12 ay ertelemeli maaşlarının 10 katı faizsiz olarak kredi kullanma avantajları sunmaktadır.

Aynı zamanda kredi kullanacak olan emeklilerin kamu kullanma bankalarında olan maaşlarından avans kullanma hakları da doğuyor. “Emekliler kredi kullanmak veya avans kullanma haklarını kamu bankaları gibi güçlü bankalardan aldıklarını bir kez daha hatırlatmak istiyorum.” Avans kullanacak olan emekli vatandaşlarımız maaşlarını aldıkları bankadan maaşlarının 3 katı avans kullanma hakları mevcuttur.

Avanslarını maaşlarından 3 yıl yani 36 ay vade ile aylık olarak kesinti olarak ödenecektir. Banklar il kez emekli olacak vatandaşları da düşünerek hemen alınmayan maaşları için avans kullanma hakkını veriyor, emekli maaşları işlemi bitme sürecinden sonra emekli maaşlarından kesinti olarak verilecek.