Ethereum anlamı nedir? Ne işe yarar?

/ 22 Şubat 2020 / / yorumsuz
Ethereum anlamı nedir? Ne işe yarar?

Basitçe açıklarsak Ethereum geliştiricilerin merkeziyetsiz uygulamalar (DApps) geliştirmelerine imkân tanıyan merkeziyetsiz bir platformdur.

Ethereum ağı üstünde tasarlanan bir DApp prosedür göstermesi amacıyla bir aracıya lüzum duymaz. Bu işi blockchain (blok zinciri) yapar ve kaynakları kısarak masrafları azaltır.

Bu noktada, bireylerin Bitcoin blok zincirinde de bir şeyler geliştirebileceğini ekleyelim. Ama Ethereum blok zincirinin Bitcoin’e karşı mühim bir artısı var.

Ethereum platformu akıllı sözleşmeler denen bir özelliğe sahip.

Bir akıllı sözleşme kod dahilindeki değişkenler grubudur. Bir prosedürün gerçekleşmesi amacıyla bu değişkenlerin karşılanıyor olması lüzumludur. Akıllı sözleşme bir prosedürün her iki doğrultu amacıyla de güvenilir olmasını sağlar. Çünkü para yalnızca değişkenler karşılandığında hareket edecektir.

Temel olarak, şayet bir şahıs amacıyla anlaşmanın kendi doğrultusundaki lüzumlulukları gerçekleştirmezse, para smart sözleşmede kalacak ve orijinal göndericiye iade edilebilecektir.

Daha iyi anlaşılması amacıyla kolay bir misal verelim. Örneğin uluslararası olarak seyahat eden bir arkadaşınıza para göndermek istiyorsunuz ancak bunu arkadaşınızın banka hesabındaki para adedi belirli bir miktarın altına gerçekleştirmek istiyorsunuz. Eğer bu değişkenleri gösteren bir akıllı sözleşme koda yerleştirilirse yalnızca bu şartlar gerçekleşirse göndermek dilediğiniz para arkadaşınıza gönderilecektir.

Bu özellik akıllı sözleşmelerin finanstan sıhhat hizmetlerine kadar düzinelerce sanayi amacıyla paha biçilmez bir vasıta olmasını sağlıyor. Bank of America gibi finans şirketleri, mortgage ödemeleri ve başka kredilerin ödenmesini sağlamak amacıyla bu tür teknolojileri kullanabilirler. Gayrimenkul sektörü, bu teknolojiyi tapu transferleri amacıyla kullanabilir ve bir ev tapusunun yalnızca her iki doğrultuda istekleri karşılanırsa el değiştirmesini sağlayabilir.

Akıllı sözleşmeler çok detaylı alanlarda kullanmak mümkün ve bunlardan bazılarını şuanda dijital para piyasasında görmekteyiz.

Ethereum platformu, üstünde tasarlanan uygulamalara dolandırıcılık, sıkı denetim ve üçüncü doğrultuda dahil olması gibi olumsuzluklardan korunarak programlama imkanı verir.

Ethereum platformunda, ağ üstünde gerçekleşen prosedürler amacıyla “gaz” olarak fonksiyon gören mahalli bir para birimi bulunur. Bu native paraya “ether” adı verilir ve yatırımcıların gerçekten satın aldıkları şey budur. İsimler konusu ile ilgili çok endişelenmenize lüzum yok zira Ethereum ve Ether fazlası medya kuruluşu doğrultusundan da birbirinin yerine kullanılmaktadır.