Hasta ve Muhtaç Parası Nasıl Alınır?

/ 16 Mayıs 2022 / / yorumsuz
Hasta ve Muhtaç Parası Nasıl Alınır?

Hasta ve Muhtaç Parası Nasıl Alınır?

Hasta ve Muhtaç Parası Nasıl Alınır? Hasta ve muhtaç parası, engelli veyahut bakıma muhtaç olan kimselerin ailelerine destek sağlamak amacı ile Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca başvuru şartlarını sağlayan vatandaşlara aylık olarak verilmektedir. Bu imkânlardan faydalanmak isteyen yardıma muhtaç olan vatandaşların en merak ettiği araştırma konuları arasında ise sorusu ilk sıralarda yerini almaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hasta ve yardıma muhtaç vatandaşlara destek sağlamaktadır. Yapılan bu bakım parası desteğinden yararlanabilmek için elbetteki bazı şartları sağlamak gerekmektedir. Başvuruda bulunup, tüm şartları sağlayan engelli veyahut yaşlı yakınları bakım parasından elbette yararlanabilmektedir. Hasta ve muhtaç parası nasıl alınır? sorusunun detayları aşağıdaki yazıda merak eden vatandaşlar için detaylı bir biçimde mevcuttur.

Hasta ve Muhtaç Parası Nasıl Alınır? ve Muhtaç Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Hasta ve muhtaç parası yani bakım parası isteyip bu imkânlardan faydalanmak isteyen kişilerin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Müdürlüklerine gidip müracaat da bulunmaları gerekmektedir.

Hasta ve Muhtaç Parası Başvuru Şartları Nelerdir?

merak eden vatandaşlar için aktarılmış olan bilgiler doğrultusunda, vatandaşların öncelikle hastahaneden bakıma olan  kişiler olduğuna dair rapor alması gereklidir.Bu alınan belge sağlandığı takdirde devlet , yani bakım ödemektedir.Bu alınan raporun hemen ardından hane içi kişi başına düşmekte olan aylık gelir hesaplaması yapılmaktadır.

Yapılan bu hesaplama da  ailenin gelirinin asgari ücretin 2/3’ünden az olma şartı mutlak aranmaktadır. Kişiler başvuru işlemini tamamladıktan sonra Bakım Hizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafınca başvuruda bulunan vatandaşlar belirtmiş oldukları ikamet adreslerinde ziyaret edilirler. Heyetin yapmış olduğu değerlendirme sonucu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafınca duruma göre onaylanmaktadır. Eğer yapılan başvuru olumsuz bir biçimde  sonuçlanır ise en az  bir ay içinde başvuruda bulunan kişilere bu durum bildirilmektedir.

Hasta ve yardıma muhtaç, yani bakım parası başvurusunda bulunmuş olan vatandaşlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nden başvuru sonuçlarını kolay bir biçimde öğrenebilir.

Hasta ve Muhtaç Parası İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Bakım parasına başvuruda bulunabilmek için birtakım evrakları tamamlamak gerekmektedir.İlk önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunuzu belirten kimlik kartınızın bulunması şartı mutlaka aranmaktadır. Bu sebepten ötürü başvuruda bulunacak kişilerin yanında mutlaka kimliğini bulundurması gerekir.Daha sonrasında devlet hastanelerinden rahatlıkla alınabilecek olan engelli raporu evrakını tamamlayıp,  sunmanız gerekmektedir.

Bakıma muhtaç kişiye bakan kişi veyahut da kişilerin gelir ve mal dökumanını gösteren belge de bu şartlar arasında yer alır.Hasta ve muhtaç parası ( Bakım parası ) yardımı imkânından faydalanabilmek için belirtilmiş olan bu evrakların noksansız bir biçimde tamamlanması ve yapılacak başvuru sırasında verilmesi gereklidir.