IBAN Ne Demektir? Iban Numarasında Bulunan Rakamlar Neyi İfade Eder?

/ 11 Şubat 2022 / / yorumsuz
IBAN Ne Demektir? Iban Numarasında Bulunan Rakamlar Neyi İfade Eder?

IBAN Ne Demektir? Iban Numarasında Bulunan Rakamlar Neyi İfade Eder?

IBAN Ne Demektir? Iban Numarasında Bulunan Rakamlar Neyi İfade Eder? Her şeyden önce,  Sorusuna cevap vermek gerekirse, Iban numaranızı bilmek bankacılık işlemleri için çok önemlidir. 2010 yılından bu yana Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan ilk banka hesap numarası standardı olup, Türk bankacılık piyasasında varlığını sürdürmesine ve havale işlemlerini çok güvenli bir şekilde gerçekleştirmesine olanak sağlamaktadır.

Iban Neyi İfade Eder?

Iban, Türkçe’de “Uluslararası Banka Hesap Numarası” anlamına gelen “Uluslararası Banka Hesap Numarası” kelimesinin ilk harfinden oluşur.Banka hesabı olmayan çok az insan vardır. İşte tam da bu yüzden tüm dünyada standart olarak kabul edilen Iban, dünyanın her yerine para göndermeyi kolay ve güvenli hale getiren bir banka hesap numarasıdır. özelinde1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Iban kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

Iban Numarası Kaç Hanelidir?

Iban numaraları dünya çapında geçerli olma özelliğine sahiptir. Yalnızca bir hesabı temsil etmesi gerektiği bilinir. Bu nedenle tamamen farklı ve sistematik bir şekilde listelenme durumundadırlar. Türkiye, Iban numarasının hane sayısı açısından 26 haneli Iban numarası olarak dünyanın en büyük 34 haneli Iban numarasına sahiptir. IBAN numarasının ilk dört hanesinin ilk iki hanesi ülke kodu, sonraki iki hanesi  kontrol numarasıdır. Kontrol numarasının yazılma amacı, yazılan Iban’ın geçerli olduğundan emin olmaktır.Iban’da hesap numaranız, son 16 hane hesap numaranız olacaktır. Iban numarasının geri kalanı, ülkenizin banka hesap numarasıdır.

Bir ülkenin banka hesap numarasındaki hane sayısı ülke tarafından belirlenir ve maksimum sayıyı geçmemelidir.Hesabınızın Iban numarasını banka şubenize giderek, bankayı telefonla arayarak veya internet bankacılığı hizmetini kullanarak kolayca bulabilirsiniz. Bir Aban numarası aslında her banka hesabında bulunan bir tanımlayıcıdır. Yani herhangi bir bankada cari hesaba sahip olmak için bu numaraya sahip olmak yeterlidir.

İnternet Bankacılığı İle Iban Öğrenmek

IBAN ne demektir? Iban numarasında bulunan rakamlar neyi ifade eder? açısından İnternet bankacılığı uygulamalarımızı çeşitli amaçlarla kullanabildiğimiz için, IBAN numaranızı bulmak için banka hesabınızın bulunduğu bankadan internet bankacılığına giriş yapın, ardından “Hesabım”bölümüne gidin ve ardından hesap bilgilerinize tıklayın. . Ardından “TR” ile başlayan 26 haneli kod Iban numaranızdır.