İşinizi Kurmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

/ 28 Mart 2020 / / yorumsuz
İşinizi Kurmadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sıfırdan hayata başlama düşüncesi ile yola çıkan girişimcilerimiz aceleci davranmadan önce hangi sektörde daha iyi olduklarını saptamaları gerekmektedir. Bu onların işlerinde daha başarılı olmaları için atacakları ilk adım olacak. O yüzden yapacağınız işin adı ve sektörünü önceden karar vererek, araştırmalar ve değerlendirmeler yapılmalıdır. Atacağınız yeni girişim olarak bütçe hesaplamanızı iyi yapmış olmanız gerekiyor. Sizin en önemli nokta çünkü ileri de ilk etaplarda iş yapacak olsanız bile bütçenizi iyi hesaplamalardan geçirdiğiniz için sizi rahatlıkla işe adapte ve daha verimli olmanıza rahatlamanıza yardımcı olacak. Çevrenizde iş konusunda başarılı olan kişilerin tecrübelerinden faydalanabilirsiniz.

Kendinizi ne kadar kendi işinin patronu olarak görüyorsunuz? Ve rakipleriniz ile sizi ayıran nokta nedir? Bu konulara yoğunlaşarak devam ederseniz ilk yeni girişimci olarak temeli sağlam bir giriş yapmış olursunuz. Sorumluluğunuz oldukça fazla olacak bu sorumluluklara kendiniz hazırlamalısınız. Bu yüzden hayatınızı değiştirmeden önce kendinizi bu konuda sorgulamalı, bunu isteyip istediğinize karar vermelisiniz. Kendinizin beğendiği bir iş fikrini müşteri potansiyelini ele alarak da beğeneceğinden emin olmalısınız ki müşteri portföyü oluşturabilmelisiniz. Müşteriler bir ürünü “sevebilir” fakat fiziksel veya duygusal açıdan “ihtiyaçları olan şeylere” gereksiniz duyar ve alırlar. Bunlara ödeme yaparlar. Bunun tam tersi de olabilir.

Yeni atılan bir girişimci için çok iyi gözlenmiş ve araştırma yapmalısınız. Piyasa olarak ne kadar talep görür ne kadar kar ve zararım olur bu konular hakkında değerlendirmeler yapmalısınız. Masraflarınıza çok dikkat etmelisiniz. Sorumluluk yükü 2 kat daha fazla artığından dolayı. Rekabetçi sayınızın çok olması bu sizin onlardan başarısız olduğunuz anlamına gelmiyor. Sadece daha çok hırslanarak rekabetçilerinizden daha farklı bir ürün ve fikirle çıkmalısınız.