Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur? 

/ 21 Nisan 2022 / / yorumsuz
Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur? 

Kasko Yaptırmak Zorunlu Mudur? 

kasko yaptırmak zorunlu mudur? Bu yazımızda sizler için  Sorunu yanıtlayacağım. Kasko zorunlu değildir, kişiler isteğe bağlı olarak başlarına gelebilecek öngörülemeyen durumlara karşı araçlarını korumak için kasko yaptırabilirler. Ancak trafiğe katılan tüm araçların trafik sigortası olması zorunludur. Trafik sigortası, araçların sahip olması gereken tek sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası, adından da anlaşılacağı gibi, her araç sahibinin aracı için yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Karayolları trafik kanununa göre, zorunlu sigortası olmayan araçların trafiğe katılmasına izin verilmemektedir. Eğer öyleyse, bir ceza verilecektir. Yani dolaşımdaki her araç zorunlu dolaşım sigortasına sahiptir. Kasko, üretimi zor bir sigorta ürünü değil, geniş kapsamlı yol güvenliğinin kesin ölçüsüdür.

Kasko Yaptırmak Mı? Trafik Sigortası Yaptırmak Mı Daha Mantıklıdır?

Son dönemlerin en çok merak edilen konularından ikisi Ve kasko yaptırmak mı trafik sigortası yaptırmak mı daha avantajlıdır sorusudur. Bu konu hakkında belki de en sık sorulan soru bu. Yoldaki tüm araçlar için zorunlu trafik sigortası mevcuttur. Öte yandan, kasko zorunlu taşıma sigortası kapsamında değildir ve talep üzerine sigorta yaptıracağız. Diğer anlatımla, kendi tercihinize bağlıdır. Fakat bu sigortaları ne olduğunu bilmen seni daha bilinçli bir sürücü yapacaktır. Trafik sigortası zorunludur, araba sigortası isteğe bağlıdır. Trafik sigortası sigortalının kusurlu olması durumunda karşı tarafı bir kaza sonucu oluşan bedeni ve bedeni zararları teminat altına alacak bir hukuki sorumluluk sigortasıdır.

Kısaca trafik sigortaları, mağduriyetlerle ilgilenir. Öte yandan sigorta, sigortalının mağdur olmasını önlemeye odaklanır. Nitekim poliçenin kapsamına bağlı olarak araçta bulunan diğer kişiler, trafik sigortası limitinin yetersiz olması durumunda karşı araç ve üçüncü kişiler de teminat kapsamına alınabilir.

Sigorta-Kasko İlişkisi

Sigorta; Yangın, hırsızlık, hırsızlık teşebbüsü veya araç kazalarından kaynaklanan olası hasarlar için ayrıntılı bir sigorta planı sunar. Ayrıca, güvenli bir yolculuk için ihtiyaç duyulanlara göre oluşturulan poliçe kapsamına bağlı olarak ek hizmetler ve avantajlar ile birlikte kolaylıklar sağlanmaktadır. Motosiklet sigortası, sigortalının ve aracın güvenliğini sağlar. Kasko yaptırmak zorunlu mudur sorusuna kısaca cevap aramak istersek, trafik sigortası limitlerini Hazine Müsteşarlığı belirler. Zorunlu trafik sigortasında devletin belirlediği limitler karşı tarafın tüm hasarlarını karşılamıyorsa, sigortalı kalan hasarı kendi cebinden öder. Kasko sigortasında, poliçenin kapsamı sigortacı tarafından ihtiyaçlarına göre belirlenir. Yani kasko yaptırırken diğer sürücülerin sorumluluğu kadar, sigortayı yaptıranın mutluluğu da önemlidir.