Kolay Adres Tanımlama Nedir? Nasıl Yapılır?

/ 9 Şubat 2022 / / yorumsuz
Kolay Adres Tanımlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kolay Adres Tanımlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Kolay adres tanımlama nedir nasıl yapılır banka hesaplarının T.C. kimlik numarası vergi numarası pasaport numarası ya da e-posta adresine bağlanarak para transferi işlemlerinde daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmasına olanak sağlayan sisteme kolay adres denir. Kolay adres sistemi sayesinde para almak ve göndermek eskiye göre çok daha hızlı ve problemsiz şekilde gerçekleşecek. Bilindiği üzere IBAN numarası başında TR kodu ile birlikte 26 haneden oluşan rakam yer alıyordu bu sebeple para gönderme işleminde IBAN numarasının hatalı yazılması gibi nedenlerle çeşitli problemler gerçekleşebiliyordu. Kolay adres sistemi sayesinde tüm bu problemler tamamen aşılması planlanıyor.

Kolay Adres Tanımlama Nasıl Yapılır?

kolay adres tanımlama işlemi için ilk olarak bir banka hesabınızın bulunması gerekiyor. Daha sonra kolay adres olarak tanımlayacağız bilgileri banka sistemine kayıtlı olması koşulu vardır. Yani cep telefon numarasından para göndermek ve almak isteğiniz var ise o cep telefonunu hesabınızla kayıtlı Konkordato Başvurusu Nereye Yapılır, Nasıl Yapılır? olması gerekiyor. Eğer sistemde kayıtlı cep telefonu ile işlem yapmak isteğiniz var ise telefon numarası farklı ise banka cep telefon numarasını değiştirme işlemi yapmanız gereklidir. Bunun içi banka cep telefonu güncelleme yazısına tıklayarak bu konuyla ilgili içeriye erişim sağlayabilirsiniz. Benzer bir durum e-posta adresi için de geçerlidir mail kolay adresi tanımak için o mail adresini bankaya sistemine kayıtlı olması gerekir

Kolay Adres İle Para Transferi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kolay adres tanımlama nedir nasıl yapılır hesabınıza kolay adres tanımı yapılma işlemi gerçekleştikten sonra özel bilgileriniz aynı IBAN numarası gibi size transfer yapacak kişiye bildirmeniz yeterli olacaktır. Örneğin cep telefon numaranızı kolay adres tanımı yaparak bankanızdaki hesabınızı bağlandıktan sonra size transfer yapacak tüm kişileri cep telefon numaranızı ilettikten sonra para transferini gerçekleşecektir. Mobil ve internet bankacılığı kanallarında bulunan kolay adres menüsünden kolay adres ekleme adımını izleyerek bankadaki hesaplarınızı tanımlayabilirsiniz. Kolay adres tanımlama işlemi yapıldıktan sonra artık uzun uzun Iban numaranızı yazmanıza ve size para transferi yapacak kişilere gerek duyulmayacak tır.