Kredi kartı almanın yaş sınırı kaçtır?

/ 12 Mart 2020 / / yorumsuz
Kredi kartı almanın yaş sınırı kaçtır?

Birçok öğrencilerin de merak ettiği konulardan biri olan kredi kartı kullanmak için kaç yaşında olmak gerekiyor gibi sorularla karşılaşıyoruz. Bazen ailelerin de onayı ile ek kart verilmektedir. Genellikle bankalar 18 yaşından büyük kişilere vermektedir kredi kart kullanımlarında kredi kartı olmasa da banka kartı çıkartan bankalarda mevcut örnek verecek olursak Akbank iş bankası gibi bankalar yaşa bakılmaksızın banka kartı vermekteler, fakat kredi kartı için aynı şeyi söyleyemem ancak ek kart alabilirler.

Ek kartlarında yaş sınırı 16 aileler çocuklarına kendi üzerlerinden ek kart çıkartarak yapabilirler. Kredi kartı almak için sigortalı olma şartı aranmıyor sadece kredi puanının iyi olması yeterli banka geçmişiniz burada önemli faktör o yüzden ödeme konusunda daha sorumlu davranarak düzenli ödemeler gerçekleştirmek gerekiyor.

Kredi kartları verilirken yaş sınırları bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor bazı bankalar 18 yaşı üstüne verirken bazı banklar ise 18 yaşı altındaki kişilere de kredi kartı verilmektedir.

Bu tamamen bankanın inisiyatifine bağlı durumlardır. Baz bankaları var ki 25 yaş sınırı koyabiliyorlar yani 25 alt gruplarına kredi kartları verilmiyor tabi bu çoğu banka için geçerli değil.

18 yaşından büyük okuyan üniversiteli öğrencilerimiz için somut belgeler istenmiyor yani sabit gelir belgesi veya sigorta gibi belgeler istenmiyor, bankanın vermiş olduğu kredi kartları genellikle düşük limitli olarak verilmektedir

Bu sayede öğrencilerimiz az olsa ihtiyaçlarını karşılayabilecekler maddi olarak da sıkışmadan,

öğrencilere düşük limitli kredi kartı veren bankalar:

  • iş bankası,
  • vakıf bankası,
  • yapı kredi bankaları

öğrencilere düşük limitli kredi kartları vermekteler.