Kredi Kartlarının Yıllık Aidat Ücretlerine İtiraz Etmek Mümkün müdür?

/ 7 Şubat 2022 / / yorumsuz
Kredi Kartlarının Yıllık Aidat Ücretlerine İtiraz Etmek Mümkün müdür?

Kredi Kartlarının Yıllık Aidat Ücretlerine İtiraz Etmek Mümkün müdür?

Kredi Kartlarının Yıllık Aidat Ücretlerine İtiraz Etmek Mümkün müdür? Dünyanın neresinde olursa olsun, kişi kaç yaşında hangi konumda olursa olsun, kredi kartı kullanımı gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmiş durumdadır. Buna istinaden de birçok insan, farklı bankaların farklı limitlerde ve özellikte olan kredi kartlarını kullanıyor ve eğer kredi kartları aidatsız özellikte olan bir kredi kartı değilse yılda bir kere 70 TL ile 180 TL arasında değişen yıllık kullanım aidat ücreti ödüyorlar.

Bu ödemeyi yapmak istemeyenler ise doğal olarak  diye merak edip arayışa giriyorlar. Özellikle birden fazla kredi kartı olanlar için bu durum ekonomik açıdan çok daha zorlayıcı olabiliyor.

Hangi Yöntemler İzlenebilir?

 sorusuna verilebilecek olan en temel yanıt elbette mümkün olduğudur. Bu noktada yasalar kredi kartlarından yıllık aidat alınamayacağını net bir biçimde ifade ettikleri için kullanılan ve yıllık aidat ücreti yansıyan kart için itiraz yapılabilir.

Bu noktada izlenebilecek başlıca üç temel yöntem vardır. Bunlardan ilki bankaya bizzat başvuru yapılmasıdır. Bunun için bankaya gidilmesine gerek yoktur. Direkt Kredi Kullanırken Sigorta Yaptırmak Zorunlu mudur? bankanın müşteri hizmetleri numarası aranarak itiraz yapılabilir. Bir diğer yöntem ise e-devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvuru yapılmasıdır. Son olarak da bankalar birliği hakem heyetine başvuru yapılabilir ki bu en son atılması gereken adımdır. Yukarıda verilen sıra ile adım adım gidilmesi en doğru karardır.

Süreç Nasıl İlerler?

Üstte sorusunun yanıtını bu biçimde verdikten sonra sürecin nasıl ilerlediğine bakılacak olursa bankalar aradığında her banka bu noktada müşterinin durumuna bakarak farklı yöntemler izler. Kimileri bazı ön koşullar öne sürerek yıllık aidat ücretini geri öder. Kimileri ise belli bir oranda bonus puan verir.

Diğer yöntemler üzerinden gidildiğinde yapılan incelemelerin haklı görülmesi durumunda alınan yıllık aidat ücreti incelemeler tamamlandıktan sonra iade edilir. Burada doğru ve eksiksiz bilgilerin hatasız bir biçimde verilmesi son derece önemlidir.