Kredi ön onayı nedir? Nasıl alınır?

/ 16 Mart 2020 / / yorumsuz
Kredi ön onayı nedir? Nasıl alınır?

Kredilere başvuru yaparken bankalar sizin banka geçmişinizi en ince ayrıntısına kadar dikkat ederek değerlendirerek banka performansınıza göre kredi çıkarmaktalar. Vatandaşlarımız bankaya giderek bankanıza verdiğiniz evraklarda sizin krediye uygun olup olmadığını önceden söylemesine kredi ön onayı denir.

Evraklarınızın içinde gelirinizi belgeleyen taşıt kredisi mi konut kredisi mi hangi mal üzerine alınacaksa kredi onun değerlendirilmesini yapıyor, yani evin krediye uygun olup olmayacağı gibi değerlendirmelerle banka sizi önceden bilgilendirmiş oluyor

Krediye uygunluk koşulları hemen hemen tüm bankalarda aynı başlıklar altında toplanır mesela;

kredi geçmişi, kredi çekilmiş ödemeler nasıl yapılmış, gününde mi? düzensiz olarak mı kredi kartı almış? hesap kesim tarihinde olan tarihlerde mi ödenmiş? hepsini tek tek inceleyerek değerlendirmeye alıyorlar?

Bura da ki tek kurtarıcı olarak belki gelir durumunuz fazla ise veya mal sahibi iseniz ipotek yolu ile alma şansınız artabilir. Bankların bazı durumlarda hiçbir şart gözetmeksizin başvuru yapan vatandaşlara kredi kullanma hakkı veya kredi kartı kullanma hakkı tanımaktadırlar.

Bankaya gittiniz ve verilen evraklar ile banka verilen evraklara bakarak tahminen de olsa kredi kullanabilirsiniz ifadesini kullansa da daha sonraları hayal kırıklığı ile karşılaşabilirsiniz çünkü banka sizin ve ailenizin tüm kredi geçmişini araştırarak güvenirliği test etmek zorunda kendini güvence altına alarak.

Banka sistemlerin deki kredi geçmişleri çok uzun yıllar önce de olsa kredi ödeme düzensizliklerini ortaya çıkarmaktadır. Banka ön onayı ile az da olsa kredinin çıkıp çıkmayacağı konusunda tam da emin olmamak gerekiyor. Başvurunuz işleme alındıktan sonra tam net olarak bankalara araştırmaya koyulurlar o yüzden kredi tam olarak onaylanmadıkça plan yapılmamalıdır.