Kumbara Hesabı Nedir? 

/ 26 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Kumbara Hesabı Nedir? 

Kumbara Hesabı Nedir?

Kumbara Hesabı Nedir? Çocukların geleceği için düzenli olarak birikim talimatı verilen bir mevduat hesabıdır. Kumbara hesabı açılışında banka politikalarına göre belirli oranda faiz kazancı sağlanmaktadır18 yaşından altında olan çocuklar için açılan ile çocukların geleceği ile ilgili birikim sağlanmasında destek olmaktadır. Banka şubelerinden açılan hesabını açtıktan sonra İnternet şubesi veya mobil şube üzerinden hesap ile ilgili para yatırım işlemlerini inceleyebilirsiniz.

Vadeli kumbara hesabının da alt ve üst limiti bulunmaktadır. 500 TL’nin altında olan tutarlar da hesaba faiz işletilmemektedir. Hesap bakiyesinin 100.000 TL’yi aşması durumunda ise, vadesiz hesaptan aktarım işlemi sağlanmayacaktır. Vadeli kumbara hesaplarına hafta sonları ve resmi tatillerde faiz tahakkuk edilemediğinden, tahakkuk sağlayan faizler, yalnızca iş günlerinde saat gece 12 ile sabah 8 arasında herhangi bir saatte sistem tarafından gerçekleşir.

Kumbara Hesabının Özellikleri

Uzun vadede getirisi fazla olan kumbara FinansEkibi istenildiği zaman çıkılmaktadır. Vadesiz hesabı olanların kumbara hesabı talimatı verilmesi ve düzenli bir şekilde fon satın alımı çocukların geleceğinde ihtiyaçlarının ideal birikimlerindendir.

Kumbara hesabı nedir içeriğinde hesaba başvurabilmek için, adına hesap açılacak çocuğun velisi ile beraber bankaya kimlik bilgileri bildirmesi gerekmektedir. Direkt şubeden açılacağı gibi, müşteri hizmetleri numarası üzerinden de kumbara hesabı rahatlıkla açılabilmektedir.

Kumbara Hesabı Nedir?

Kumbara Fon Hesabı, her çocukta yalnızca 1 adet açılacak şekilde kullanılır. Birden çok kumbara fon hesabı yer açılmaz. Bu çok önemli bir detaydır. Bundan dolayı tek hesap açılabilir ve buna göre kullanım sağlanmalıdır. Kumbara Fon Hesabı açmak isteyenler, doğrudan çocuklarına özel hesap açabilirler. Mevcutta olan hesapları ortak yapamazlar, yeni açılacak Kumbara Fon Hesabını da direkt olarak ortak hesap olarak açamamaktadırlar.

Çocukların geleceği için açılacak olan Kumbara Fon hesabı, doğrudan veli ile ilişkili olacak hesaptır. Yetki sahibi direkt olarak çocuğun velisi olacaktır. Bununla birlikte İnternet Şubesinden de işlem yapılır olunması durumunda doğrudan veli olarak işlem yapabilir yetkide olacaktır.

Kumbara Hesabı Açtırmanın Faydaları

Birikimlerin bankalarca güvencede olmasının diğer adı olan diye bakıldığında  çocuklar için bugünden başlanan birikimleri içermek ve gelecekte birçok hayalini sağlamak için şimdiden değerlenmektedir. Kumbara hesabı bulunan çocuklar için birçok ayrıcalık sağlayan bankalar, düzenli bir şekilde kumbara hesabı fonu satın alımında ferdi kaza sigortası da yapmaktadır. Kumbara fonu alım talimatını her ay düzenli olarak vermek mümkün olduğu gibi, sadece tek bir kere olmak şartıyla kumbara fonu satın alınabilmektedir. Fakat uzun süreli ve düzenli kumbara fonu satın alabilmenin çocukların birikimleri için getirisi daha fazladır.

Getirisi fazla olan kıymetlere yatırım yapma fırsatı sağlayan kumbara hesabı vadesiz hesaplar ile de getirisi bulunmadan da para biriktirme fırsatı sağlamaktadır. Her bankanın çocuklara sağladığı birikim hesapları farklı isimler ile ebeveynlerin beklentisine sunulur. Vadeli veya vadesiz olarak açılan kumbara hesabı para birikiminde zorluk yaşayanlar için yararı olan yöntemlerdendir.