Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Belirlenir?

/ 14 Nisan 2022 / / yorumsuz
Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Belirlenir?

Motorlu Taşıtlar Vergisi Neye Göre Belirlenir?

Motorlu taşıtlar vergisi neye göre belirlenir? Dünyada sanayi devrimiyle birlikte ilk buharlı tren bulunmuş. Bununla birlikte içten yanmalı motorlar yaygınlaşmaya başlamıştır. Bununla birlikte dünyada bir devrim olan arabalar icat edilmiş ve artık insanlar bir yerden bir yere giderken hem daha kısa sürede giderken hem de insanlar eskiye göre çok yorulmamış olacak. Sadece araba anlamında bakmak yanlış olur. Genel anlamda bakıldığında motorlu taşıtların icadı ve yaygınlaşması dünya için bir devrim niteliği taşımaktadır.

özelinde insanların sadece ulaşım değil şehirlerarası yük gönderme, şehir içi yük taşıma da motorlu taşıtlardan oldukça faydalanmaktadır. Bununla birlikte devletler bu araçların yaygınlaşması ile bunları vergi sistemine almaya karar verdi. Çünkü günümüz teknolojisinde çok olan bir üründen vergi alınması gerekir. Motorlu taşıtlar vergisi ortaya çıktı ve vergilendirme başlamış oldu.

Motorlu Taşıtların Vergilendirmesi Hakkında?

Motorlu taşıtların vergisi aracın kullanım alanına göre değişmektedir. Bunu şöyle açıklarsak araç ticari olarak mı hususi mi diye ayrılabilir. Devlet genel anlamda ticari olan motorlu taşıtlardan vergisini fazla alabilmektedir. Çünkü insanların onun üzerinden para kazanacağını düşündüğü için vergisini de diğer hususi olan araçlara göre de fazla olması gerektiğini düşünmektedir.

Sorusuna gelirsek devlet ticariden daha fazla vergi alarak vatandaşın vergi oranını düşürmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi bu konuda insanlara adil yapılmaya çalışılmıştır. Çünkü insanlar hususi bindikleri araç üzerinden para kazanmadıkları için maddi durumlarını sıkıntıya sokabilme ihtimalleri vardır. Devlet bu bağlamda vergilendirme sistemine dikkat etmeye çalışmıştır.

Hususi araçları incelendiğinde anlamında da önemli bir yer tutar. Vergilendirme de motorlu taşıtlar devletin gelirinin önemli bir payını tutar. Hususi araçların vergilendirilmesine bakıldığında vergilendirilmesi çok çeşitlenmiştir. Çünkü aracın modeline motor hacmine göre vergi değişmektedir. Aracın model ve motor hacmi arttıkça aracın vergisi artmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu taşıtlar vergisi neye göre belirlenir? Sorusunun diğer cevabı da vergilerin toplanma zamanlarıdır. Motorlu taşıtlar vergisinin toplanması araçlara göre değişkenlik gösterir. Hususi araçların vergileri 2 yılda bir olurken ticari araçların vergileri her yıl olabilmektedir. Bu hususta devlet yine insanların kazancına göre vergi toplama yoluna gitmiş. Halkın çoğu hususi olarak bindiği için adalet sağlanmaya çalışılmıştır. Günümüze bakıldığında hususi araçlarda da vergilerin arttığını görünebiliyor. Buna gerekçe olarak devletin daha çok vergiye ihtiyaç duyması ve devlet giderlerinin artmasıdır.