Ölen Bir Kişinin Banka Hesaplarındaki Paralarına Ne Olur?

/ 13 Nisan 2022 / / yorumsuz
Ölen Bir Kişinin Banka Hesaplarındaki Paralarına Ne Olur?

Ölen Bir Kişinin Banka Hesaplarındaki Paralarına Ne Olur?

Ölen bir kişinin banka hesaplarındaki paralarına ne olur? Ölen kişinin bankadaki parasına müdahale eden birçok prosedür vardır. Kişi öldükten sonra elbette tüm malı ve parası şimdiki varislerine bırakılacaktır. Öldükten sonra mirasçının kim olduğunu bilmek istiyorsanız, mirasçılık bildirimi de düzenlemelisiniz. Birçok mirasçının ölümden sonra kendilerine sorduğu sorulardan biri de Bankadaki para kişisel hesapları içerdiğinden, birçok aile üyesinin bankadaki parayı bilmemesi oldukça normaldir.

Vefat Eden Kişinin Parası Bankadan Nasıl Çekilir?

 Ölen bir kişinin banka hesabı hakkında bilgi almak istiyorsanız bir banka şubesine gitmeniz gerekir. Banka işlemlerinde tüm mirasçıların bulunması gerektiğinde bu tür işlemlerde vekâletname verilmesi daha kolaydır. Daha uygun bir yol arıyorsanız Bankalar Birliği’ne gitmelisiniz. Veraset belgesini aldıktan sonra Bankalar Birliği’ne başvurursanız, ölen kişi için açılan tüm banka hesaplarını da görüntüleyebilirsiniz.

Ailenizden biri vefat ettiğinde, bildiğiniz veya bilmediğiniz banka hesaplarından para çekmek için öncelikle veraset belgesi düzenlemelisiniz. Miras bırakabilmek için, ölen kişinin Motorlu Taşıtların Vergilendirmesi Hakkında? ölüm belgesi ile herhangi bir notere veya bölge mahkemesine şahsen başvurmanız gerekir. Halk tarafından yaygın olarak kullanılan bir mirasçılık belgesi düzenleyebilmek için mirasçıların şahsen noterlik kurumuna veya yetkili bir mahkemeye başvurmaları gerekir.

Vefat eden kişinin parası kaç yıl içinde çekilebilir? Ölümden sonra, mirasçıların ölen kişinin banka hesabından para çekmeleri için bir süre sınırı yoktur. 10 yıl boyunca herhangi bir talep veya ihtiyaç olmasa dahi bankadaki para yine de bankalar tarafından korunmaktadır. 10 yıl içinde herhangi bir talep olmazsa, banka hesabındaki tüm fonlar TMSF’ye aktarılacaktır.

Ölen Kişinin Banka Hesabı Kapatılır Mı?

Mirasçılar, ölen kişinin bankadan parasını almak istediklerinde banka rehin isteyebilir. Bu kesintiden kaçınmak için veraset ve intikal vergisi gibi ödemeleri bankacılık öncesi yapmanız gerekir. Ödeme işleminden sonra vergi dairesi tarafından size verilen ödeme makbuzunun yerine geçen onay belgesi ile başvuru yapabilirsiniz. Bankalar, banka şubesine makbuzlu belge ibraz ederken, hesaptan paraları varislerine kesintisiz olarak teslim etmekle yükümlüdür.

Ölen bir kişinin banka hesaplarındaki paralarına ne olur? Vefat işleminden sonra banka hesapları otomatik olarak kapatılmaz. Miras işlemleri için veraset belgesi düzenlediyseniz ve gerekli yasal gereklilikler bu adımı manuel olarak tamamlamanız gerekir. Evraklarınız ve ölüm belgeniz ile birlikte ölen kişinin hesabı ile bankaya giderek kefalet talebinde bulunabilirsiniz. Ölüm talebinden sonra tüm aktif hesaplar banka tarafından kapatılır. Ölen kişinin banka hesap bilgilerine sahip değilseniz yukarıdaki bilgilerdeki talimatlara göre banka bilgilerini öğrenebilir, veraset işiniz varsa talepte bulunabilirsiniz.