Para Basımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

/ 16 Temmuz 2022 / / yorumsuz
Para Basımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Para Basımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Para Basımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir? Basımın temelleri Hazineye bağlı Darphane’de, madeni  para basımı artık çok aktif değil ve Merkez Bankası ana para birimi işlevi gören kağıt para basıyor. Bunlara ek olarak bankalar kaydileştirilmiş para (banka parası)  oluşturur. İtibari para miktarını bir ölçüde kağıt para miktarı belirleyeceğinden, Sorusuna cevap olarak Merkez Bankasının dolaşıma soktuğu (çıkardığı) miktar önemlidir.

Buradaki temel soru şudur: ‘Ne kadar para basılacağı nasıl belirlenir?  ‘ihtiyaç nasıl belirlenir?’ sorusunu akla getiriyor.  Basılan para miktarı enflasyonun artmasına sebep olur. Bu cevapta dikkat edilmesi gereken konu “normal şartlar” ifadesidir. Ekonomideki genel yaklaşımlar, normalleştirme için tasarlanmış olanlardır. Örneğin, “denk bütçe”, “enflasyonu ve büyümeyi hedefleyen para basma” gibi ekonomik sloganlar, koşulları normalleştirmeye yönelik bir yaklaşımı temsil etmektedir. Koşullar değişmeye ve bozulmaya başladıkça yaklaşımlar da değişir.

örneğin; hızla gerileyen bir ekonomi varsa, durgunluk ve artan işsizlik gibi sorunlar oluşmaya başlayacak ve müdahale olmadan durumun düzelmesi beklenmiyorsa bu yaklaşım değişecektir.

Para Basmak Enflasyonu Artırır mı?

Bu durumda, politikalardan biri (veya her ikisi) genişletici bir yaklaşımla uygulanmaktadır. Vergi indirimleri ve artan devlet harcamaları yoluyla,  maliye politikası veya faiz indirimleri ve para basma yoluyla  para politikası uygulanmaktadır. Bu politika değişiklikleri ile talebi ve dolayısıyla ekonomiyi canlandırmaya çalışılmaktadır. Böyle bir durumda talep zayıftır, bu tedbirlerin kullanılması normal koşulların aksine kısa vadede enflasyonist baskı yaratmayacaktır. Bunun en iyi kanıtı, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Büyük Britanya ve Japonya merkez bankalarının kendilerini para basarak finanse etmeye çalışsalar da, bu ekonomilerde enflasyonun normal vadeyi geçmemiş olmasındandır.

Madeni Para ve Banknot Basma Hakları

Her şeyden önce, para basımı için gerekli şartlar nelerdir? Sorusu için temel farkı vurgulamak önemlidir. Dolaşımdaki madeni paralar Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Para ve Pul Basım Genel Müdürlüğü tarafından bastırılmakta iken, banknotların bastırılma hakkı başka bir birime verilmiştir. Madeni para ve banknot basma hakkı bu nedenle önemlidir ve farklı kurumlar basım yapar.

126 Sayılı ve 28 Mayıs 1970 tarihli “Sikke ve Hatıra Madeni Para Madenciliği Kanunu” uyarınca, Türkiye Cumhuriyeti adına Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Darphane, ülke ekonomisinin kalkınması için madeni para çıkarmaya yetkilidir.

Para Basımı İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İhraç (emisyon)hacmi, merkez bankası tarafından ihraç edilen toplam banknot miktarına emisyon hacmi denilmektedir. Para arzı, piyasada bulunan banknot ve madeni paralar ile hane ve işyerlerindeki mevduatların toplamını içermektedir. Para arzı, dolaşımdaki para birimine ek olarak, ödeme mevduatlarını ve belirli para birimi Merkez Bankası tarafından ihraç edilen menkul kıymetleri de içerir. Temel para birimi tanımı, dolaşımdaki para miktarını ve net açık piyasa faaliyetini (APi) içerir.