Tam Altın Nedir?

/ 23 Şubat 2022 / / yorumsuz
Tam Altın Nedir?

Tam Altın Nedir?

Tam Altın Nedir? Altın, sembolü Au olan ve atom numarası 79 olan bir elementtir. Saf halde yumuşak, sünek ve dövülebilir parlak, kırmızımsı sarı bir metaldir.

Reşat Altın Nedir?

Reşat Altını, Sultan Reşad’ın tahta çıkışının 10. yıl dönümü anısına basılan bir altındır. Piyasadaki kıtlık nedeniyle günümüzde ağırlıklı olarak cumhuriyet altını kullanılmaktadır.

Tam Altın Ve Reşat Altın Arasındaki Fark Nedir?

Görünüşlerinin ötesinde bu iki altın türünü ayırt etmek oldukça kolaydır. Bahsettiğimiz gibi Reşat altında Osmanlı tuğrası sembolü alırken, Cumhuriyet altınının üzerinde ise Mustafa Kemal Atatürk bulunmaktadır. Reşat altını, daha nadir ve daha zor bulunduğundan  Cumhuriyet altınına göre daha pahalıdır.

Tam altın ve Reşat altın arasındaki fark ise bunlardır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tam Altın Nedir?
Tam Altın Nedir?

1) Mücevher altını alırken TSE belgesi aranmalıdır.

2) Almayı düşündüğünüz altının düzenine ve üreticinin veya kuyumcu patent damgasına bakın.

3) Satın aldığınız altın için bir makbuz aldığınızdan emin olun.

) Altın alırken altının gram cinsinden kütlesini, gram cinsinden fiyatını ve gram cinsinden üretimini bulunuz. Gerekirse hesabı doğrulayın ve doğrulayın.

5) Aldığınız altın için ne kadar emek ödediğinizi bildiğinizde, ileride satmak zorunda kalırsanız fiyatının ne kadar düşeceğini bilirsiniz.
6) Altının takı Tam Altın Nedir? biçimindeki işçiliği, takıların tarzına göre farklılık gösterir. Genel olarak, en basit altın takı üretimi bir gram 2 ayar altının fiyatıdır ve en belirgin mücevher üretimi bir gram 2 ayar altının fiyatına eşittir.

7) Para biriktirmek için altın almak istiyorsanız, Republic Gold veya düşük vasıflı 22 ayar altın bilezikleri seçin.

8) Tanıdığınız ve güvendiğiniz bir kuyumcudan altın alın.

9) Cumhuriyetten altın alırken; Altının üzerindeki baskının net olduğundan ve tutacağı yoksa rengin kırmızıya yakın olduğundan emin olun. Saplı veya sapın çıkarılmasıyla altın daha sonra kulpsuz altından biraz daha sarı olacaktır. Cumhuriyet’in (lüks) altın takılarının dörtte bir buçuk boyutunda hediye olarak alındığında, pazarda imitasyon baskılara da rastlanırdı. Bu nedenle bu altını alırken gramına dikkat edin (çeyrek altının 1,75 gram, altının yarısı 3,50 gram ve daha büyük olanlar çeyrek altının katlarıdır). Cumhuriyet Altınları hikayesinin yeni mi yoksa eski mi olduğu psikolojik bir sorudur. Gamut yeterli olduğu sürece antika altın satın almanın yanlış bir tarafı yok. Altını yeniden satarsanız, kuyumcu eski ve yeni altını aynı fiyata geri alır.