Teknoloji Dolandırıcılarına Nasıl Önlem Alınır?

/ 24 Şubat 2020 / / yorumsuz
Teknoloji Dolandırıcılarına Nasıl Önlem Alınır?

Dolandırıcılık durumlarında bankalar kendi müşterilerine ulaşmakta ve bilgi aktarmaktadırlar. Bu sebeple aynısı ya da değişik bir halde bankanız size ulaşmak isteyebilir. Bankanızın size ulaşabilmesi amacıyla telefon numaranızın ve e-posta adresinizin güncelliğinden kesinlikle emin olmanız gerekmektedir.

Kullandığınız cihazları zararlı ve lisanssız yazılımlara karşı koruma altına alın

Güvenliğinizi üst düzeye çıkarmak amacıyla bilgisayar, tablet ve cep telefonunuzda “lisanslı” virüs koruma uygulamaları kullanmayı kesinlikle düşünün.

Diğer yandan, akıllı telefonunuzun, bilgisayarınızın ya da tabletinizin işletim sistemini güncellemeyi ihmal etmeyin. Çoğu güncelleme genelde belirli açıkların kapatılması amacıyla yayınlanmaktadır. Hem de kullandığınız işletim sistemlerinin “orijinal” ve “lisanslı” olmasına da özen göstermeniz gerekmektedir.

Sıklıkla sarfedilen mail dolandırıcılığına çok dikkat edin

Dolandırıcıların sık sık kullandığı bir diğer teknik de bankanızın adıyla size mail göndermek; birtakım bilgilerinizi talep etmek ya da rastgele bir ‘link’e tıklamaya teşvik etmektir. Böyle bir halde bilgilerinizi katiyen paylaşmayın ve tıklamaya teşvik edilen bağlantıya katiyen tıklamayın.

Hem de birtakım virüsler e-posta yolu ile da yayılabilmektedir. Bu sebeple göndericisini tanımadığınız ya da şüpheli görünen e-postaları okumadan silin. Kaynağını bilmediğiniz uygulamaları bilgisayarınıza yüklemeyin, bilhassa da “.exe” uzantılı programlara ilgi ederek, bu tür uzantıdaki uygulamaları çalıştırmayın.