Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı?

/ 30 Kasım 2021 / / yorumsuz
Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı?

Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı?

Ters Repo nedir? Ters Repoda Riskler Var mı? Sorusuna net bir cevap bulmak için öncelikle repo tanımını bilmek gerekiyor. Total ölçeklerde repo; bankaların yapmış olduğu belirli bir faiz oranına  bağlı olarak, geri alınmak üzere güvence verilen hisse senedi ve benzeri kâğıtlardır. Ters Repo isedaha kısa bir tabir ile borç verme işlemidir.

Diğer bir tabir ile elde bulunan menkul kıymet ürününü geri satmak sözü ile alma işlemidir. Repo bir alım satış işlemi olduğu için bazı riskleri de barındırır. Belirlenen faiz oranlarına göre repo alım ve satışlarda değişim meydana geliyor. Repo işlemlerinde zarar etmemek için faiz dengesine göre alım satım işlemlerini zamanında yapmak gerekiyor. Repo çeşitleri de kar ve zarar dengesini belirleyen etmenler arasında yer alıyor.

Repo Çeşitleri Nelerdir?

Repo birden fazla çeşide sahip satış kâğıtlarından biridir. Bu çeşitlerden sıklıkla kullanılan ile standart repo işlemidir. Bir diğer ifade ile düz repo işlemidir. Bu sistemde repo işlemi borçlandırma ve satın alma sistemine göre çalışır. Ama her repo işlemine göre  borçlandırma ve satın alma sistemi değişkenlik gösteren bir uygulamadır. Diğer repo çeşitleri ise; düz repo, ters repo, gecelik repo, açık repo ve esnek repo olarak tanımlanabilir.

Her repo türünün kendi içinde bir algoritması söz konusudur. Repo alımı satımı yapmak isterseniz, bu satış işlemlerini takip etmek, uygulama içinde belirtilen faiz oranını hesaplamak zarar etmemeniz için önemli bir takip işlemi olacaktır. Bu süreçte en çok takibi yapılan repo çeşidi ise Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı? Sorusuna aranan cevaplar olmaktadır. Ters repo kullanımında sistemi kavradığınız zaman zarar etme olasılığınız ortadan kalkacaktır.

Ters Repo Hesaplama Nasıl Yapılır?

Makalemizin başından itibaren, repo işlemleri kapsamında Ters Repo Nedir? Ters Repoda Riskler Var mı?Sorusuna yanıtlar aradık. Repo işlemlerinde bunun dışında bir konuda daha vardır ki, oldukça önem taşır. Bu da ters reponun nasıl hesaplanacağı durumudur. Ters repo hesaplama öncelikle repo işlemlerini hangi bankadan aldığınıza göre değişiyor. Ancak banka iletişimi dışında da ters repo işlemlerini hesaplayabilirsiniz.

Ancak repo hesaplama konusu hangi repo çeşidi aldığınız ile doğru orantılı gelişen bir durumdur. Ters repo alım satış işlemleri merkez bankası odaklı olduğu için. Bu veriler  baz alınarak hesaplama işlemleri takip edilmelidir. Ters repo hesaplama işleminde faiz oranına göre rakamsal değer belirlenir. Buna göre ters repo hesaplama konusu baz alınabilir. Ters repo işlem hacmi o günün tahvil bonosuna göre değer kazandığı için, alım ve satım işlemlerinde kapanış verileri dikkate alınarak işlem hacmi genişletilmelidir.