Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır?

/ 2 Nisan 2022 / / yorumsuz
Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır?

Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır?

Yeşil Kart Nasıl Çıkartılır? Yeşil kart sigortası olmayan insanların sosyal güvenceye sahip olup geçimlerini sağlayabilecekleri bir gelirlerinin bulunmasını sunan bir hizmettir. Yeşil kart yardıma ihtiyacı olan ve sağlık güvencesi olmayan insanlara ücretsiz bir şekilde sağlık hizmeti alabilmeleri için verilir.

Peki, Öncelikle yeşil kart sahibi olabilmek için gelir testi istenir. Gelir testi adrese yakın olan Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılır. Kaymakamlık gerekli incelemeyi yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumuna gidilerek başvuru yapılır.

Yeşil Kart Verilmesinin Şartları Nelerdir?

Kişi, yeşil kart nasıl çıkartılır sorusuna yanıt bulduktan sonra yeşil kart verilmesinin şartlarını öğrenir. Yeşil kart verilmesi için öncelikle hanede yaşayanların kişi başı gelir ortalamasının asgari ücretin 1/3’ünün altında kalması gerekir.

Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde herhangi bir sigortasının olmaması gerekir. Aynı zamanda vergi ya da çiftçilik kaydı olmamalıdır. Yeşil kart alabilmek isteyen kişinin, emeklilik durumunun bulunmaması gerekir. Bu şartları taşıyan kimselerin yeşil kart başvurusu onay aldıktan sonra yeşil kart almaları uygundur. Artık kişi ve yeşil kart verilmesinin şartları nelerdir sorularının cevabını almıştır.

Yeşil Kart Sahibi Kişilere Sağlanan Haklar Nelerdir?

Yeşil kart sahibi olan vatandaşlardan devlete ait sağlık ocağı, hastane ve poliklinik gibi tüm sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Hastanelerdeki doğum dâhil olmak üzere yatarak tedavileri, ayakta tedavileri, ilaç giderleri, renkli ya da renksiz gözlük camları ve çerçeveleri, ayakta tedavi bağlamında yapılacak tüm muayene tetkik, tahlil ve pansumanları ücretsiz olarak devlet tarafından karşılanır.

Aynı zamanda diş çekimi, diş protezi, dolgu ve kanal tedavileri de karşılanır. Fakat yeşil kart özel hastanelerde yapılan tedavi ücretlerini karşılamaz.

Yeşil Kart Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Yeşil kart geçerlilik süresi bir yıl olarak kabul edilir. Eğer kişilerin maddi durumu iyileşirse yeşil kart kullanımları iptal edilir. Kullanım süresi içinde maddi durumlarında bir değişiklik olmazsa kartın kullanım süresi yıl baz alınarak uzatılabilir.

Yeşil kart kullanım süresinin uzaması için yeşil kart yoklama belgesi doldurularak uzatılması mümkündür. Sürenin uzatılması için kartın alındığı Kaymakamlık, Valilik veya Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işlem gerçekleştirilmelidir.