Zorunlu olan şeylerden nasıl tasarruf yapabiliriz?

/ 20 Şubat 2020 / / yorumsuz
Zorunlu olan şeylerden nasıl tasarruf yapabiliriz?

Hayatta kalmaya devam edebilmek amacıyla feragat edemeyeceğimiz ev kirası, elektrik faturaları, besin ve sıhhat harcamaları gibi mecburi yaşamsal giderler var. Bu giderler mecburi bulunduğu amacıyla fazlası vakit direk ödeme yapıyoruz ve mecburi giderlere yönelik tasarruf yapabileceğimizi düşünemiyoruz.

Her geride bıraktığımız gün tasarruf yapmanın önemi hepimiz amacıyla biraz daha artarken, mecburi giderlerimiz amacıyla de tasarruf yapabileceğimiz yollar yok değil.

Yaşamsal, mecburi giderlerinize yönelik olarak tasarruf yapabileceğiniz birtakım yalın yolları keşfedebilirsiniz:

Çok hatalı bir vakitte yaşadığımızı düşündünüz mü? Şahsen birtakım günlerde hatalı devrede yaşadığımı düşünüyorum. Bu devre bana göre değil. Çılgın bir dünyanın amacıyla. Herkes çok yoğun, meşgul, her bireyin bir önceki günden daha çok işi var ve yemek yapmaya ayıracak vaktimiz dahi yok. Haliyle bu süratli dünyada dışarıdan yemek alabilmek ya da bir restoranda bu mecburi gereksinimi gidermek hepimiz amacıyla daha cazip görünüyor.

Restoranlarda yemek yediğimizde kazandığımız tek şey vakit. Zaman dışında para kaybediyoruz. Dışarıda yemek ucuz değildir. Tekrarlanması durumunda de aylık maliyeti bütçemizi hezimete uğratıyor. Bu amaçla dışarıda yemek gibi bir alışkanlığınız varsa biraz daha tasarruf yapabilmek ve bütçenizi rahatlatabilmek amacıyla evinizde yemeyi düşünmeniz gerekiyor.

Türkiye’de bireyler aylık gelirlerinin son derece mühim bir bölümünü kira giderlerine ayırıyorlar. Kira veriyorsanız, o ev sizin değil. Kendinize daha tasarruflu ve aylık kira maliyetinin daha az bulunduğunu yeni bir ev bulmayı düşünebilirsiniz.

Küçük evlerde yaşam sürdürmek fazlası üstünlük sağlıyor. Örneğin, kış geliyor; daha büyük bir eve nazaran ufak bir evi ısıtmak her vakit daha yalın ve daha az maliyetlidir